Avatar billede hrc Mester
07. september 2004 - 08:50 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Bærbar med WLAN har ikke fuld adgang.

Min Dell Inspiron 4000 skal kobles op med en Netgear FM114 via et 3Com PCMCIA netkort. Det hele kører 11Mbit (men hvem har også brug for mere, når det kommer til stykket).

Begge PC'ere kører XP med SP2. Driveren til netkortet og firmwaren til Netgearen nyeste version.

DHCP er slået fra og begge maskiner har fast IP. Desuden er de begge tildelt en reserveret plads i NetGearen (ja, jeg har tjekket adresserne igen og igen - og de stemmer).

Den stationære smutter fint på med kablet og derfra har jeg forsøgt at etablere WLAN med 64bit kryptering og "Trusted PC's only".

Nøglen er tastet ind og taskbarikonen viser fin forbindelse - men jeg kan ikke pinge ISP'ens hjemmeside og Netgearen kan ikke se det trådløse netkort.

Ved en fejl, kom jeg til at installere IPv6 på den bærbare - kan det være det der driller (via kabel fungerede forbindelsen)?

På netkortet kan jeg ikke angive hvilken kanal jeg vil bruge, men jvf. taskbarikonen lader det jo til at der er forbindelse.

Det har virket tidligere indtil jeg blev tvunget til at lægge den trådløse forbindelse på hylden til fordel for en direkte kabelforbindelse.

Er der nogle gode ideer derude?
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
07. september 2004 - 08:55 #1
eneste prob med trådløs jeg har haft var netværksbroen på den bærbare (den fungerede ikke). jeg slettede den og konfigurerede WLAN og LAN hver for sig på den bærbare, og vupti :-)
ellers ville jeg nok prøve en gang med _alt_ sikkerhed slået fra, både i router og på bærbar, for at se om det gjorde nogen forskel
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
07. september 2004 - 08:57 #2
mener bare droppe sikkerheden et kort øjeblik for at tjekke om der er forbindelse, jeg foreslår ikke at der skal køres uden sikkerhed
så kan man en efter en lægge tingene på igen, tjek en god generel vejledning http://www.videnskabsministeriet.dk/fsk/div/itsoejlen/sikkerhedtraadlos.pdf
Avatar billede hrc Mester
07. september 2004 - 10:24 #3
Det med sikkerheden har jeg prøvet - glemte at fortælle at jeg også har prøvet at køre uden nøgle - kun med "trusted mac".

Hvad er det for en netværksbro du snakker om? Er den den man sætter i Netgearen (Bridged network)? Den og - hvad hedder den nu - PPoS (eller sådan noget) er begge slået til.
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
07. september 2004 - 13:49 #4
nix, under netværksforbindelser på den bærbare var der LAN-forbindelse, WLAN-forbindelse og en netværksbro (sådan at begge skulle blive konfigureret via broen). det skulle være smart, men var det ikke.
Avatar billede hrc Mester
07. september 2004 - 19:20 #5
Nu virker det - I forbindelse med firmware opgradering må jeg være kommet til at registrere PC'ens indbyggede netkorts MAC-adresse - i stedet for PCMCIA-kortets. Ahem, en rigtig stupid fejl.

Jeg trækker spørgsmålet tilbage igen. Tak for opmærksomheden
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
07. september 2004 - 21:25 #6
altid rart når der findes en løsning
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester