Avatar billede manic Nybegynder
10. september 2004 - 20:27 Der er 10 kommentarer

Farvekalibrering af skærme

Hvad skal der til at farvekalibrere en skærm?
findes der software eller er det en del af ens driver til skærmen?
Avatar billede smikkel Nybegynder
10. september 2004 - 20:41 #1
Der skal bruges noget der heder en X-rith
Avatar billede retaxes Nybegynder
10. september 2004 - 20:55 #2
det er et vanskeligt emne du har fat i, det er noget af det mest vanskelige at rode med. Et råd kunne være at kontakte en grafiker og spørge dem til råds.

Jeg bruger to ting til kalibrering, det ene hedder Adobe Gamma og det andet er et testbillede som Nokia har haft på nettet en gang, desværre er den fjernet, men har du en mailadresse skal jeg gerne sende den til dig, den er ret enkel og fylder ikke meget.
Avatar billede retaxes Nybegynder
10. september 2004 - 20:58 #3
Har man installeret Photoshop lægges Gamma som regel i Kontrolpanelet, kommer du til at bruge den kan du lave din egen profil som kan bruge i grafiske programmer som f.eks. Adobe Illustrator, Photoshop eller Adobe Indesign.
Avatar billede screem_brille Novice
10. september 2004 - 21:52 #4
Den rigtige måde at kalibrere en skærm er ikke med et eller andet plugin, men med et bestemt prøvebillede, og et apperat som kan måle farve temperatur, der er kommet flere alternativer på markedet som minder lidt om professionelt udstyr (har siddet som monitor tekniker, og vi havde på værkstedet et philips instrument til ca 120K, men det havde også *mange* flere muligheder end de lov cost som også er på markedet, men igen det er også 2 forskellige markeder), forskellen er at når teknikere bruger de instrumenter er det typisk efter et billedrørsskift, hvor ikke kun farve temp. skal opjusteres, som er tilfældet med "alm" brugere, herunder også grafikere.
Avatar billede milter Ekspert
10. september 2004 - 21:58 #5
Som retaxes siger, det er et meget omfattende emne. Hvis du vil have en ide om, hvor omfattende, det er, så prøv at kigge på linket herunder.

http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html
Avatar billede screem_brille Novice
15. marts 2005 - 13:41 #6
kan du ikke få lukket dette spørgsmål ?
Avatar billede retaxes Nybegynder
15. marts 2005 - 14:25 #7
Ja, det kunne væree rart at få spm. ud af statistiken for ulukkede spm.
Avatar billede screem_brille Novice
03. juni 2005 - 01:48 #8
noget respons måske ?
Avatar billede screem_brille Novice
23. september 2005 - 01:35 #9
Kunne man forvente noget feedback ?
Avatar billede screem_brille Novice
12. april 2007 - 01:38 #10
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester