Avatar billede piphans Nybegynder
27. september 2004 - 10:37 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Undgå ubehageligheder ved download af messenger plus??

Hej

Jeg har lige reinstalleret hele min maskine efter besøg af den irrierende mywebsearch ting.

Som jeg kan forstå af nogle indlæg herinde, så har jeg måske selv inveteret den indenfor ved at downloade msn plus?

Kan det være rigtigt at den kommer med selvom jeg takker pænt nej til alle tilvalg ved dwnload af msn plus?

Jeg er glad for nogle af funktionerne i pluspakken, derfor vil jeg gerne have den på igen - men altså ikke for enhver pris.

HJÆLP!
Avatar billede kenp Novice
27. september 2004 - 10:50 #1
ja selv om du siger nej til det hele så vil der komme lidt for meget ekstra med.
Avatar billede perhaps Nybegynder
27. september 2004 - 10:55 #2
Lad os lige slå fast: Messenger Plus er ikke et Microsoft-produkt og har intet tilhørsforhold til Microsoft.

Når Messenger Plus installeres kan man fravælge ekstra-programmerne som følger med Messenger Plus. Hvordan forfolder det sig så med spywaren? Så skulle der vil ingen spyware være at finde. Fakta er at efter ganske kort tid vil computeren få spyware og i mange tilfælde af Lop-familien. Lop har et tilhørsforhold til de programmer man får med ned på puteren når man siger ja til de ekstra-programmer.

Sammenligner vi computere uden messenger plus og computere med messenger plus og uden ekstraprogrammerne ja så er antallet af spywarebefængte computere lang større for den sidste dels vedkommende (altså dem med mes plus installeret og uden ekstra programmer). Det er bare fakta.

Kan man afinstallere ekstra-programmerne og få en ren computer? Svar: Klart nej!
Avatar billede piphans Nybegynder
27. september 2004 - 11:24 #3
Jamen - så ser det jo ud til at jeg må undvære plussen. For det andet cirkus giiider jeg ikke igen.

Men jeg kommer nu til at savne den vindue der skjuler programmet :-(

mvh P
Avatar billede perhaps Nybegynder
27. september 2004 - 13:57 #4
Se også her: http://www.eksperten.dk/spm/544149
Tak for points!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester