Aha...nej, det er alligevel ved at gå op for mig at jeg skal bruge et DIV tag til det jeg vil :) Men hvordan kan jeg egentlig redigere den tekst, der står i et sådant? Jeg kan ikke rigtigt aflure hvordan Jubii har gjort det med deres Ret profil :(
Så P med 0 vil give nøjagtigt det samme resultat som et BR?
Og nu bevæger jeg mig ud på noget, jeg egentlig burde vide :( Men er det ikke noget med at man kan skrive det anderledes, noget i stil med p.margin: 0px?
Damn :/ Syntes ellers jeg havde set det et sted...og nu kommer jeg pludselig i tanke om at det er i forbindelse med JavaScript, det jeg tænkte på :/ Nå, men ole, smid et svar :)
Jeg ved det ikke med 100% sikkerhed, for et p-tag sikrer et linjeskift før og efter, men flere efter hinanden giver vist ikke dobbelte linjeskift, men jeg ville prøve !-)
Jamen, det har jeg skam også *g* Jeg tænkte bare på at hvis der er en forskel på nogle få pixels, kan det jo godt være svært at se forskel...og i så fald ville jeg ikke vide at der var forskel på de 2 metoder :) Men fair nok, jeg klapper i nu og giver point når ole har svaret *g*
At bruge MSHTML til editering _er_ noget skidt, som altid resulterer i en bunke kode-genopretning og udskiftning af dårlig HTML. Vil man undgå det, må man købe en af de editor-kontroller, der er på markedet - og som ikke bygger på MS' crap :)
For at redde problemet med <p></p>, kan man gøre flere ting - men da jeg ikke ved præcis, hvad editoren skal bruges til - og hvordan - er det umuligt at give den bedste løsning. Man kan f.eks. også løbende skifte <p></p> ud med <br />, men så løber man ind i andre problemer ... andet, der ikke kan lade sig gøre i editoren.
... men så kan du ikke bruge lister (f.eks: '<ul><li>noget</li></ul>'), da de er afhængige af tilstedeværelsen af <p></p> :o| Det er ikke sikkert, det er et problem ... det ved kun du :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.