Avatar billede eskild Nybegynder
03. oktober 2004 - 21:44 Der er 5 kommentarer

opsige af webhotel men beholde mailadr

Jeg vil gerne opsige mit webhotel, men jeg vil gerne beholde min mail adresse og domænet så jeg kan genåbne siden en anden gang.

Men kan jeg stadig hente mails hvis jeg ikke har et webhotel?

Og hvad koster det kun at have domænet uden webhotel?

MVH
EME
Avatar billede ttopholm Nybegynder
03. oktober 2004 - 21:46 #1
tjek f.eks yanet.dk
Avatar billede eskild Nybegynder
03. oktober 2004 - 21:50 #2
hmmm... er det ikke bare et link til et webhotel? Har været inde på siden, men hvor står der svar på mine spørgsmål derinde, kan ikke rigtig finde det.
Avatar billede tonnym Nybegynder
03. oktober 2004 - 21:56 #3
Du skal have adgang til en eller anden mail server, hvilket man på lige fod med webhoteller også kan købe sig til. Det vil sige man betaler blot for at have sine emails liggende på deres server.

Du er nød til at have et eller andet sted hvor dit domæne er registreret, det vil sige det skal pege mod en eller andet IP-adresse så folk der sender dig mails bliver ført videre i systemet. Et domæne kan vel fortolkes som dem der bruger bogstaver istedet for tal til et telefon nummer ( call 100-youcantoo! )

Så både ja og nej, du kan ikke hente mails uden en form for et webhotel eller egen mail server.

Et domæne koster 75,- at have, det er for at have det registreret hos DK-hostmaster. Hertil skal det så siges at det er hvis dit domæne ender på .dk! .com er lidt dyrere kan dog ikke nøjagtigt huske prisen men en 300,- er vidst ikke helt i skoven.

Men men men, f.eks. www.B-one.dk koster et webhotel 9,-(tror det er ex. moms) pr måned, så det er jo ikke en bondegård, og der kan man have alle de emails man vil. Jeg selv bruger dog en anden udbyder, der er næsten lige så billig.

Summa jeg tror ikke at man finder mange steder hvor man kan have sine emails til billigere penge, hverken med eller uden mulighed for hjemmeside etc etc. Husk på hvis du vil have egen server så koster det i hvert fald noget vedligeholdelse, samt strøm etc. til drift af serveren.

Sidst vil jeg lige nævne jeg er ikke "expert" på området, men har dog godt nok kendskab til det til at kunne stå indefor ovenstående!

Håber det hjalp.

//Tonnym
Avatar billede cpufan Juniormester
04. oktober 2004 - 13:05 #4
www.gratisdns.dk til dns'en og (gratis)
www.mxhotel.dk til mail (gratis indtil videre)

så har du faktisk kun udgiften på 75,- kr til at holde domænet aktivt,
det er et gebyr som dk-hostmaster opkræver på alle dk-domæner, uanset om det er i drift, eller om det ligger i dvale.
Avatar billede tonnym Nybegynder
04. oktober 2004 - 17:15 #5
gratis er godt, men husk altid at gratis = ingen rettigheder!

Ting du også bør være opmærksom på er bliver der taget backup af dine data? Og self' er dette noget du ønsker.

Den udbyder jeg benytter var også gratis til at begynde med, og der var ret ofte problemer, så satte de en lille pris på, og nu sker det yderst sjældent at der er nedbrud mv.. Så man kan vel sige man får hvad man betaler for.. til en hvis grænse!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester