12. oktober 1999 - 23:02Der er
5 kommentarer og 1 løsning
??? HJÆLP ???
Her er et Spørsmål, Ja hvar skal jeg start og hvor skal jeg ende.
Jeg er ved at lave et program som skal start op, I stende for Explorer, Og det er Gjort i SYSTEM.INI under [BOOT],"SHELL" Og det virker da også. Men så holer det elser op, For jeg skal på Internette via Lokalnet, ja jeg kan ikke komme på lokalnet eller internette. Mit program er lave i Visual Bacis.
Prøv at starte op med den almindelige Explore i system.ini, tryk ctrl+alt+del og check hvilke processer der er kørende. Genstart så med system.ini -> shell=dit_program.exe og sørg for at alle de processer der før var kørende, nu også er startet og kørende. Hvis du herefter kan komme på Nettet via LAN, så prøv med udelukkelses-metoden at finde ud af hvilken process der styrer LAN forbindelsen.
Tak. men denne metode har jeg prøvet og kan ikke få det til at virke, men jeg prøver lige en exter gang. Så vi får at se om det virker. Og kan jeg få det til det. er der 200 point til dig.
Jeg takker winkill, og kan sige at jeg har fåde det til at virke.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.