Avatar billede nfh Nybegynder
08. oktober 2004 - 22:31 Der er 1 løsning

MiniDV bånd skal over på DVD-medier

Jeg har et digitalt Sony videokamera med miniDV bånd, hvor jeg ønsker at få båndene over på min PC´er og derefter brænde dem på DVD, så jeg kan se dem på TV. Jeg har via Imagemixer fået optagelser over på PC´en via et vedlagt USB-kabel. Jeg er dog ikke tilfreds med kvaliteten billederne, og ville høre om overførsel via firewire vil betyde en højere billedkvalitet ? Endvidere vil jeg gerne høre hvilket format, filen evt. skal knverteres ti´l. De filer jeg har fået via USB er i mpeg2, men kan desværre ikke læses af min DVD-afspiller ved mit TV.
Avatar billede bleze Nybegynder
08. oktober 2004 - 22:35 #1
Du skal ikke bruge USB men derimod Firewire for at få tabsløs video over på PC'en.
Du får det over i en AVI i DV format. Denne kan du redigere i diverse programmer, jeg bruger feks Pinnacle Studio 9. Du kan dog også bare bruge en mpeg2 encoder som tmpenc eller cce til at lave AVI om til MPEG2.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester