Avatar billede bobske Nybegynder
13. oktober 2004 - 01:42 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Intet billed på TVet under afspilning af film fra computer

Jeg har lige købt et Sapphire x800 pro (catalyst 4.11) og vil gerne se film fra computeren. Mit forrige kort var geforce4 ti4200.
På mit forrige kort skulle jeg sætte TVet til primær skærm, under nvidias egenskaber for skærm, for at få billede på filmen hvis ikke jeg gjorde det fik jeg sort skærm på tvet (dvs. sort inden for filmens rammer) men computeren kunne godt se det selvfølgelig.

Jeg har nu det problem med ati's kort at jeg ikke kan vælge primær skærm skrivebord. TVout virker fint nok, men der kommer ikke billede på filmen.
Hvordan løses dette?

tak på forhånd

/bobske
Avatar billede bobske Nybegynder
13. oktober 2004 - 01:51 #1
rettelse: Der skulle stå at jeg ikke kan vælge at primær skærm er TV'et. :)
Avatar billede old-faithful Praktikant
13. oktober 2004 - 02:17 #2
Har du prøvet at opdatere til nyeste catalyst (dvs. Catalyst v4.9)? Prøv evt. at kigge på følgende side for at opdatere drivers:

http://www.sapphiretech.com/downloads/downloads.asp
http://www.ati.com/support/driver.html
Avatar billede bobske Nybegynder
13. oktober 2004 - 13:27 #3
Ja jeg har prøvet med v4.9 desuden er 4.11beta nyere end 4.9 (4.elleve)
Avatar billede bobske Nybegynder
14. oktober 2004 - 23:01 #4
Endnu en uløselig opgave fordi mine spørgsmål er så mægtige
Avatar billede bobske Nybegynder
18. oktober 2004 - 04:17 #5
Hej bobske problemet løses følgende:
Højreklik på skrivebord - avanceret - overlay - Teatertilstands indstillinger - sæt kryds i "ens på alle" eller "Teatertilstand"
Avatar billede bobske Nybegynder
18. oktober 2004 - 04:20 #6
Tak skal du ha! det løste minsandten problemet, hva skulle jeg gøre uden eksperten der hurtigt finder svaret på alt ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester