05. november 2004 - 10:02Der er
10 kommentarer og 1 løsning
cd med præsentation og filer - indpakket i kode
Skal til at lave en cd-rom-skabelon. Den skal indeholde en menu som giver et overblik og kan vise/browse de filer som er vedlagt.
CD'en skal bruges ifm. indhentning af nogle tilbud hos nogle leverandører. På cd'en vil jeg indsætte en autorun.ini så den køres pr. auto (det ved jeg hvordan man gør)
Men selve rammen Indeholdet er 1. En menu (evt. html-side) 2. En forside som evt. henter tekst fra en tekstfil (fx. fil.txt) 3. Diverse filer (typisk word, excel og pdf)
De filer som skal medsendes placeres i ca. 7 fast definerede mapper - filerne kan have forskellige navne.
Min idé er, at man via menu/html'et kan browse mappen, ligesom man gør via Windows' Stifinder (men med menu'en som indpakning).
Hvordan løser man lige den ? (starter med 75 point - men kan man ligefrem levere det kode som skal til, så dobler jeg op!)
Er det noget over i et program som det her: http://www.indigorose.com/ams/index.php Jeg bruger noget lignende som præsentation af mine billeder, når jeg leverer dem til kunderne.
det kunne godt ligne sådan noget ! (freeware er dog rarest)
det vigtige er at man ikke skal til at redigere vildt i programmet for at man kan se de filer som er lagt ned i de faste mapper. På den måde er det tanken at den kan bruges som skabelon - ved at man blot lægger de filer ind som skal med + retter i den tekst.
Jamen det har jeg, og det virker rigtig godt. Som sagt har jeg lavet en menu i programmet, som jeg brænder på alle mine CDer, den henviser til en anden program, som åbnes (billedbrowser), og to txt-filer som åbnes i en indbygget tekstviser. Alt fungerer perfekt, og den er forholdsvis nem at lære. Eneste ulempe (for mig): den virker ikke på Mac-computere.
Ellers kan man skrive et lille VB-program, der kan lave det, du skal bruge - med dit eget ikon, m.m. Så er det bare at brænde programmet og en fast auto-start fil med, hvergang du brænder en sådan CD. Men det bliver jo næppe freeware - med mindre, du selv kan Visual Basic :)
det er endt med projektet henlægges indtil videre - programmet er ikke lige det der skulle til. tak for input
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.