Avatar billede meltinis Nybegynder
05. november 2004 - 17:57 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Kopiere Resultset / sende resultset som parameter

Hej,
Jeg skal have kopieret et resultset så jeg kan arbejde videre på det et andet sted (et funktionskald) uden at det har indflydelse på det originale resultset. Kan det lade sig gøre?

Problemer er at jeg skal bruge hvor det originale RS er nået til når jeg vender tilbage fra funktionskaldet.
Avatar billede hiks Nybegynder
06. november 2004 - 00:51 #1
du kan ligge det i et array... og smide arrayet videre i funktionen

if ditRecordset.EOF = False then

  ditArray = ditRecordset.GetRows() 'to dimensionelt array

  If IsArray(ditArray) = True then
    ' der er noget i dit array

    DinFunktion(ditArray) 'funktionskald
'osv osv
Avatar billede meltinis Nybegynder
07. november 2004 - 13:44 #2
Nu har jeg fundet på en anden løsning, men hvordan skulle man hente data ud fra det nye array i din løsning? Man skal vel kende "pladserne" for den data man arbejder med i det nye array?! Normalt kan man hente data fra et recordset ved navnet på feltet.
Avatar billede hiks Nybegynder
07. november 2004 - 14:02 #3
det er meget normalt når man arbejder med større recordsets at man hente dem ind i hukommelsen og man arbejder med dem i 2 dimensionen ligesom dine normale recordsets.

ditArray(række, kolonne) 'man skal bare huske at man her arbejder med tal og ikke attributnavne - og disse indikerer så hvilken hhv række og kolonne startende fra nul.

Det virker helt perfekt og er meget nemt at ha med at gøre!

/hiks
Avatar billede meltinis Nybegynder
07. november 2004 - 14:09 #4
OK... som man jo faktisk også kan gøre med recordset's. Det vil jeg prøve. Lige nu har jeg gjort sådan at der i funktionen bliver lavet et nyt recordset - dvs. en masse arbejde med databasen. Ikke så godt for preformance hvis vi begynder at arbejde med rigtig meget data :o/
Tak for din hjælp. Smider du et svar?
Avatar billede hiks Nybegynder
07. november 2004 - 14:13 #5
jamen du får da et her med det samme... :o)

/hiks
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester