jeg ville også boote på en rescue-disk. hvis den mounter i /mnt/sysimage eller hvor det nu er, og den ikke tillader dig at ændre root password med [passwd root] så tjek din /etc/passwd eller /etc/shadow (alt efter om du har krypteret password) og slet roots passwd. det er linjen root:$1$dfDFGdfddtddfgdDV:12599:0:99999:7::: der skal ændres til
De gamle Linuxene, i hvert fall 2.4.x m LILO hadde mulighet for å bypasse root passordet dersom man hadde console tilgang. Det dumme er at jeg ikke husker hvordan, det eneste jeg husker det er at man ikke behøvde noen bootdiscette eller noe slikt, kun en normal boot med en smart kommando .. men hvordan .. mon det finnes på nettet et sted.
var det ikke noget med at man bare skulle skrive linux 1 jeg læste lige et papir om det den anden dag da jeg ryddede op, men smed det ud fordi det ikke virker med grub og jeg faktisk ikke bruger lilo mere
Kikket litt rundt på internett etter en slik smart og enkel løsning. Tør ikke å si om det var denne oppskriften jeg brukte, men det kan tenkes:
I'd reset the password. from the lilo boot-press ctrl+x then specify to boot to init 1. This init logs you in as root without prompting for username/password. From command line issue the passwd command and reset the password for root.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.