Avatar billede miss-g Seniormester
21. november 2004 - 16:48 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Hastighed på DVD medier og brænder?

Jeg har en Pioneer DVDR 106D SCSI brænder, som vist nok kun kan brænde med 4x.

Kan se at der nu er kommet Verbatim DVD-R som kan brændes 8x - kan jeg så godt bruge dem??

Min brænder vil selvfølgelig altid kun brænde med 4x ??

Og er der forskellige modeller indenfor Verbatim DVD-R skiver? Hvis man f.eks. ser her i eksperten priser kommer der nogle frem som hedder Verbatim DatalifePlus ....

Så hvis der er forskellige modeller, hvad er så bedst?
Avatar billede frederikns Nybegynder
21. november 2004 - 21:03 #1
Du kan sagtens bruge Medier der kan har flere x and dit drev har, antallet af x (i dette tilfælde 8) betyder bare hvor meget dvd-skiven kan tåle.
Hvis man for eksempel har et drev der kører ved 4x og et medie på 8x vil brændingen bare køre ved 4x, da drevet ikke kan køre hurtigere.
Hvis man har et drev på 8x og et medie på 4x vil drevet normalt opdage at mediet ikke kan tåle mere end 4x, og brændingen vil blive skruet ned til 4x.

De forskellige "modeller" af dvd'ere er normalt bare kvaliteten af mediet, meget billige medier har ofte en smule skævhed, normalt vil det ikke gøre nogen forskel, men en sjælden gang vil det få pladen til at ryste en smule, og dette vil gøre dvd'en umulig at læse/brænde.
Jeg tror også det har noget med holdbarheden at gøre, de dyrere var måske hårdere komprimeret da de blev lavet og derfor stærkere (?!, go figure)

Endelig er der jo også kommet de nye + medier, der er dvd'ere der har 2 lag, og derfor kan indeholde det dobbelte, men man skal så også have et drev der kan brænde på begge lag.

Håber at jeg fik svaret på hvad du spurgte om.

Med venlig hilsen

FrederikNS
Avatar billede miss-g Seniormester
21. november 2004 - 22:19 #2
Ok - så jeg kan roligt købe dem som hedder 8x...

Med hensyn til kvaliten - jeg spørger fordi jeg tidligere har købt en pakke Verbatim DVD-R 4x med 25 stk. hvor jeg synes kanten virker lidt flosset i forhold til f.eks. deres DVD-RW, hvor kanten er fin.

Så jeg vil bare undgå at få sådan nogle grimme nogle igen, men det er nok svært at gardere sig imod, hvis man ikke kan gå efter nogle bestemte retningslinier?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester