Avatar billede tyfon Nybegynder
28. november 2004 - 15:10 Der er 95 kommentarer og
1 løsning

Indspille lp (Ingen lyd)

Tilslutning til pc via 2 phonostik i play og et jackstik til pc. Her er der et grønt til pchøjttaler, de to andre, et grønt og et rødt, har jeg skiftet med nogen gange, men ingen lyd i pc'en. Lydkortet er creative sound blaster, som jeg har prøvet at opdatere driveren til, men det er åbenbart som det skal være. System xp.
I dialogboksen egenskaber har jeg markeret i vælg for line in, i boksen lydstyrke ingen markeringer, som beskrevet i instruksen for nero 5,5. Det har for længere tid siden virket fint, men nu er der ingen reaktion i pc,en når jeg spiller pladen. Nogen der har et bud på hvor fejlen er?
Avatar billede milter Ekspert
28. november 2004 - 21:06 #1
Udgangen fra din forstærker skal forbindes til "Line in" på din computer, som burde være den blå.
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 08:45 #2
Ok, jeg holder mig til den blå, men der er stadigvæk ingen lyd
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 16:26 #3
Prøv at checke enhedshåndtering > Klik på plusset ud for "Enheder til lyd, video og spil" og se, om der er et gult udråbstegn ud for nogle af dem (betyder fejl)

Spiller den godt nok med lydfiler fra computeren eller CD?
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 17:17 #4
Der er ikke noget galt i enh.håndteringen. Normal afspil er i orden, bortset fra når jeg vil forsøge at bruge en cd-rw på den ene eller anden måde. Den bliver ikke registreret af computeren. Jeg har incd indlagt.
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 17:20 #5
Jeg har dog bemærket en ganske svag lyd i højttaleren når jeg skruer godt op for styrken på den. (Ved overførsel fra min pladespiller og forstærker.)
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 18:16 #6
Den svage lyd, du hører, er det musik eller bare støj. Hvis det er musik, kunne det stamme fra det, der kaldes cross-talk, d.v.s. lyd fra en anden ud/indgang på din forstærker.

Har du checket, at stikkene i forstærkeren sider rigtigt, og at vælgerne (knapperne er sat rigtigt (f.eks. at du har valgt den rigtige båndoptagerudgang, hvis du har flere)?

Hvis du har en "Line out" udgang på din forstærker, så prøv den i stedet.

Er pladespilleren sat til den rigtige indgang (sikkert Phono)?
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 18:43 #7
Det er musik jeg hører i højttaleren, men der er også en del skratten at høre. Når jeg bruger hovedtelefoner tilk. forstærkereren lyder det normalt heri. Jeg har plsp. til en trafo (in)og herfra til phono 1 og ud fra tape 1, play, til pc'en. Har ikke line out, men aux som vel ikke skal bruges?
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 18:55 #8
Den musik, du hører, er det den, du forventer at høre, altså fra pladen?

Når der er skratten, kunne det tyde på en defekt ledning/dårlig lodning. Har du prøvet at vrikke lidt med ledningerne ved stikkene?

Min egen trafo har en on/off knap. Den er vel on?
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 19:03 #9
Musikken er fra pladen, næsten uhørlig. Jeg har kontrolleret stikkene, ser ud til at være i orden. Der er ingen knap på trafoen. Jeg kan jo også fint høre i hovedtelefonerne.
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 20:24 #10
Det lyder som om problemet ligger på dit lydkort.

Gå til Windows mixer (den hvor du får indstillinger for diverse ind- og udgange) For at være sikker på, vi taler om den samme, så gør det her: "Start > Kør > Skriv  "sndvol32" (uden anførselstegn) i vinduet > OK.

Derefter "Indstillinger > Egenskaber > Indspilning > Checkmærke i "Line in" > OK > Sørg for, at "Line in" ikke er fravalgt > Volume op til ca. halvvejs.

Derefter "indstillinger > Egenskaber > Afspilning > "Master volume", "Line in" og "Wave" skal være tilvalgt > OK > Check at de tre foregående ikke er fravalgt, og at volume er skruet op til halvvejs.
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 20:36 #11
ok, arbejder på sagen
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 20:48 #12
Har gjort som du har skrevet. (Det er det samme hvad jeg efterhånden har gjort mange gange, men uden virkning.)
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 21:01 #13
Men måske skal jeg have et nyt lydkort, som du var inde på?
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 21:04 #14
Prøv det her så.

Start > Kør > Skriv  dxdiag  i vinduet > OK > Test alt med "Sound" og "Music".

Du kan også prøve: Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydstyrke > Højttalerindstillinger > Avanceret > Højttalere > Check, at det rigtige er valgt.
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 21:23 #15
Jeg har gjort de to test. Den viser ingen fejl, dog står der, at lydkortet ikke understøtter hardw.buffer, kun softw.buffer, hvis det har nogen betydning. Jeg har kontrolleret det andet via højttalerikonet på processen. Kontrolpanelet lod sig ikke åbne af en eller anden grund
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 21:27 #16
Hvilken optager bruger du?
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 21:31 #17
Mener du forstærkeren? Det er en sansui au-d9 integreret
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 21:53 #18
Vi prøver et par ting til:

Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydenheder > Check, at dit lydkort er valgt i "Indspilning af lyd" og "Afspilning af lyd".

Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydenheder > Afspilning af lyd > Afspilning af lyd > Avanceret > Ydeevne > Gendan standarder > OK.
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 21:54 #19
Optager > Hvilket program bruger du til at optage på computeren?
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 22:05 #20
Jeg har kontrolleret igen, og det står rigtigt.
jeg bruger neros wawe editor, men jeg har jo ikke brug for den endnu, sålænge jeg ikke kan høre lyden, vil jeg mene
Avatar billede tyfon Nybegynder
29. november 2004 - 22:18 #21
Jeg går for i dag, men vil gerne høre fra dig igen, hvis du har mere til at løse problemet
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 22:23 #22
Checker lige Wave Editors manual..
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 22:28 #23
Har du fulgt proceduren i manualen for Wave Editor?

Hvis ikke du har den, kan den downloades her:

http://www.nero.com/us/631927447543995.html
Avatar billede milter Ekspert
29. november 2004 - 22:34 #24
Vi prøver igen senere :)
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 18:29 #25
Hej igen. Jeg har kikket lidt i manualen, men jeg mener ikke jeg skal bruge den før lyden er på plads. Det skulle jo bare tilslutningerne  og så pc'ens lydindstillinger, efter hvad jeg kan huske, fra sidst jeg prøvede uden problemer.
Avatar billede milter Ekspert
30. november 2004 - 18:55 #26
Hej igen. Hvor lang tid siden er det, at det har virket? Hvis det er et stykke tid siden, kan du have installeret programmer, som har ændret på opsætningen.

Jeg får brug for nogle detaljer.

Styresystem
Lydkort
Bundkort
Er der blevet skiftet hardware, siden det virkede?
Optager du til 16 bit, 44.1 KHz (CD-lyd)?

Når du optog, hvilken procedure brugte du, da det gik fint (hvis du kan huske det)?

Afhængig af opsætningen, kan det være, at du først kan høre lyden, når du starter optagelsen
Avatar billede milter Ekspert
30. november 2004 - 18:57 #27
Glemte, at du kan finde oplysninger om dit hardware med dette program:

http://www.lavalys.com/products/overview.php?pid=1&lang=en&pageid=1
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 19:29 #28
Jeg tror det er et års tid siden jeg gjorde det, hvor det virkede fint, og jeg mener der ikke var nogen forskel i opsætningen. Jeg har dog fået skiftet bundkort for ikke så lang tid siden. Jeg bruger styresystem xp,lydkort creative soundblaster pci (nummer ved jeg ikke)bundkort kan jeg ikke huske hvad hedder. Der er ikke skiftet hardware siden. Jeg har brugt 16 bit 44.1 khz ved optagelserne jeg havde gjort. Jeg vil downloade programmet nu og se hvad den viser
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 19:39 #29
lydkort har nummer 128, bundkort står vel med en anden benævnelse
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 19:47 #30
Der står beskrevet, at systembios og videobios er mere end 2 år gammel, opgrader hvis muligt. Kan der ligge noget i det?
Avatar billede milter Ekspert
30. november 2004 - 20:16 #31
Bios'en er sikkert ikke så vigtig (ihvertfald ikke endnu)

Hvad jeg har brug for er:

Åbn Everest > klik på Motherboard > Hvad står der ved "Motherboard navn" og også under mothergoard "Integrerede enheder"

Klik på Multimedia > klik på plusset ved "Windows lyd" > her skal jeg bruge, hvad der står i "Mixer" og "Wave in" og "Wave out"

Under Multimedia skal jeg også bruge, hvad der står under "PCI/PnP audio.
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 20:29 #32
motherboard: compac compac pc
Jeg kan ikke finde noget med "integrerede enheder"
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 20:36 #33
Ved det sidste står der ved det hele creative soundblaster pci, og nummer (i rækkefølge)oo68, 0065, 0064.
Ved pci/pnp:creative sb pci128(Ensoniq ES1371)Sound card
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 20:41 #34
(motherboardnavn er måske det hvor der står tilføjet id:<dmi>
Avatar billede milter Ekspert
30. november 2004 - 20:56 #35
Jeg kan ikke rigtigt forstå, at der ikke står mere under "Motherboard". Vil du prøve igen.

Prøv også at klikke på plusset ud for "Motherboard" igen. Kig på "Chipset" og "BIOS".
Under "Chipset" skal jeg bruge, hvad der står ved "Nord Bro" og "Syd Bro". Under "BIOS" skal jeg bruge alt der står under "BIOS Egenskaber".

Jeg skal snart afsted på arbejde, så jeg kan nok ikke hjælpe mere i aften, men jeg kommer tilbage i morgen.

En sidste ting. Da du satte nyt bundkort i, er du så sikker på, at du fik alle driverne til det installeret samtidigt?
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 21:04 #36
Ang. motherboard er det så dataene du vil ha' for frontside bus egenskaber,egenskaber for hukommelse og egenskaber for chipsætbus?
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 21:13 #37
Nordbro:viavt82c693 apollo pro plus. Der står ikke sydbro her.Bios type:compac, compac bios ownership tag: ukendt,compac bios uuid: ukendt, system bios dato: 07/30/99, video bios dato: 05/13/99
Ang. driver, jeg kan huske der var en diskette med, så jeg går ud fra jeg også har kontrolleret for dette.
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 22:05 #38
Jeg har fundet noget mere ang. motherboard,egenskaber,( er det det samme som bundkort?)
Producent: compac,produkt: 0568h, version: ingen, serienummer: ingen
Avatar billede tyfon Nybegynder
30. november 2004 - 22:47 #39
Kortet jeg fik udskiftet var et pci compac accton utp controller 10/100mpx en5038 som fulgte med i w98. Fik opgraderet til xp proff med samme kort, men jeg fik så senere udskiftet til et tilsvarende kort. På æsken står de tilsvarende beskrivelser + rj45. Jeg kan ikke finde dens navn i home edition programmet. Jeg har forsøgt at finde en driver.
Avatar billede milter Ekspert
01. december 2004 - 16:18 #40
Hej igen.

Motherboard er det samme som bundkort, men jeg tror ikke, det er bundkortet, du har udskiftet. Det lyder mere, som om det er dit netkort, der er udskiftet.

Det ser ud til, at det er en ældre maskine, du har der, og det er ikke sikkert, at den er særlig god til at køre med Windows XP.

Er den fra ca. 1999-2000?
Er det en bærbar?
Er der en seddel på kabinettet, hvor der står noget om "Model nr", "Serial nr", "Product nr" eller lignende? Alt kan bruges.

Jeg har på fornemmelsen, at maskinen har prøvet at installere drivere fra XP, da du skiftede til XP. Gamle creative lydkort har tit problemer med at arbejde ordentligt sammen med XP.

Havde du Windows 98 på den før?

Men som sagt, for at komme videre, må vi have lidt oplysninger om bundkortet. Jeg håber, oplysningerne fra sedlen på computeren kan hjælpe.
Avatar billede tyfon Nybegynder
01. december 2004 - 16:34 #41
maskinen er en stationær compac presario 5736 købt i år 2000, series cm1001.
Den er født med w98, senere fik jeg home edition, og nu er det xp proff.
Men det ert rigtigt som du skriver, det er netkortet der blev skiftet, beklager fejlen. OG jeg har sommetider vrøvl med maskinen, at den fryser.
Avatar billede tyfon Nybegynder
01. december 2004 - 16:36 #42
Jeg har ellers opgraderet til 384 ram sd
Avatar billede milter Ekspert
01. december 2004 - 17:15 #43
Jeg har fundet siden, du skal bruge for at komme videre. Linket er herunder.

En BIOS-opgradering ville sikkert være en rigtig god ide, før du gør noget andet,men hvis du ikke har prøvet det før, vil jeg foreslå, at du allierer dig med en, som ved, hvad han/hun gør. En forkert opgradering kan gøre maskinen næsten ubrugelig.

Til XP findes der tilsyneladende kun en opdatering til lydkortet. Det er muligt, at XP har de øvrige nødvendige drivere, men jeg er ikke 100% sikker.

Prøv at navigere rundt på de forskellige undersider, der står en masse, også om BIOS. Kom bare tilbage her, når du har fundet ud af, hvad du vil gøre.

Hvis du har mod på det, kan du prøve at åbne kabinettet for at finde ud af hvilket bundkort, der sidder i den. Det burde stå et eller andet sted på det. Derefter kan vi finde ud af, om der findes driveropdateringer til det.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?lc=en&cc=us&dest_page=product&dlc=en&product=93611
Avatar billede tyfon Nybegynder
01. december 2004 - 18:06 #44
Jeg har lige downloadet creative audio labs driver 5.12.1.4111b, men det har ikke hjulpet noget. Billedet i de forskellige justeringsmuligheder er blevet et andet, men det skulle vel ikke gøre noget? Jeg vil åbne kabinettet og se efter bundkortet, men det kan først blive lørdag ud på eftermiddagen, ellers er jeg her det meste om aftenen. Jeg vil nok prøve at få opgraderet i bios på et tidspunkt, men jeg har ikke prøvet det udover at sætte nogen flere ram i, så ellers ved jeg ikke hvor eller hvordan. Men hvis jeg ikke hører fra dig inden,  får du tak indtil videre, og håber du har mod på at hjælpe videre til den tid.
Avatar billede tyfon Nybegynder
05. december 2004 - 15:50 #45
Hej, så er jeg på banen igen. Jeg har åbnet kabinettet og fundet nummeret
9939  08
av w/1394
Avatar billede milter Ekspert
05. december 2004 - 16:53 #46
Hej igen.

Vi starter med Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydenheder > Hvad står der i vinduerne for "Afspilning af lyd" og "Indspilning af lyd", og hvis du klikker på ^-pilen ved siden af hvert af de to enheder, er der så flere enheder?
Avatar billede milter Ekspert
05. december 2004 - 20:03 #47
Jeg har kigget lidt på de oplysninger, du har givet mig, og jeg bliver mere og mere overbevist om, at problemet ligger i, at der ikke findes drivere til dit lydkort, som kan arbejde 100% med XP.

Jeg havde selv de samme problemer, da jeg  gik fra 98SE til XP. Jeg prøvede mange forskellige drivere til mit gamle Creative Sound Blaster Live kort , men ingen af dem virkede. De kunne godt afspille, men indspille ville de ikke.

Så løsningen er nok et nyt lydkort (medmindre det virker nu)

Hvis du ikke ved, hvilket lydkort du skal vælge, kan jeg give dig nogle forslag, hvis du er interesseret.
Avatar billede tyfon Nybegynder
05. december 2004 - 22:12 #48
Undskyld jeg har været væk så længe. Ved afspil. står der lydstyrke, wawe, midi, cdlyd når jeg åbner, men jeg har nogen gange kun ladet lydstyrke være markeret, for at prøve alle muligheder. Ved indspilning har jeg kun line in markeret.Der står kun Creative audio sound blaster pci begge steder.
Det lyder sandsynligt, at der skal et nyt lydkort til. I sin tid da jeg skiftede til xp måtte jeg også udskifte modem og brænder. Jeg vil meget gerne have nogen forslag af dig til lydkort.
Avatar billede milter Ekspert
05. december 2004 - 22:53 #49
Så kommer standardspørgsmålet: Hvor meget vil du ofre på det, og hvad skal du bruge det til?

Creative har masser af lydkort fra 200kr og opefter. Deres lydkort plejer at virke uden de store problemer, hvis bare de bliver installeret korrekt. Prøv at kigge på siden her:

http://edbpriser.dk/Listproducts.asp?ID=28&Parent=&Producent=125&Rating=0&Max=&Soegeord=&Equal345=&Direction347=2&Sorted347=&Direction648=2&Sorted648=&Direction1183=2&Sorted1183=&Equal349=&Direction647=2&Sorted647=&Submit.x=23&Submit.y=6

Det er ved at være sengetid for mig, så prøv at kigge på linket og kom tilbage med en ca. pris. Jeg er tilbage i morgen igen.
Avatar billede tyfon Nybegynder
06. december 2004 - 16:05 #50
Den må gerne være bedre lydmæssigt end den jeg har. Jeg har 2 stk. jbl pro stationære, det skal primært blot bruges til aflytning af musik, harddisk/cd'er, og til indspilning af vinylplader og brænding af cd til brug i bil og anlæg. Pris omkring 500 kr. Jeg kan se der er forskel på bitantallet. Har det noget med kvaliteten at gøre?
Avatar billede milter Ekspert
06. december 2004 - 22:44 #51
Bitantallet har noget med kvaliteten at gøre, men jeg vil vove at påstå, at du ikke vil kunne høre forskel på en 16-bit optagelse og en 24-bit optagelse.

Formålet med at bruge 24-bit er, at man dermed kan splitte lyden op i flere dele, og det vil igen sige, at man kan redigere lyden mere og flere gange, uden at det går ud over det oprindelige signal. Normalt vil man ikke have behov for at anvende 24-bit, medmindre man arbejder professionelt med lyd. Desuden skal lyden alligevel downsamples til 16-bit til sidst, hvis en CD-player skal kunne læse den.

En anden ting er, at 24-bit vil give dig nogle ret store filer at arbejde med, og det kunne godt give din computer problemer, den er trods alt i computerverdenen ved at være en gammel svend.

Her er et par forslag:

http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=74097
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=64380
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=13622

Jeg har også lagt et Google link med gode tips om "Vinyl to cd"

http://www.google.dk/search?hl=da&q=%22vinyl+to+cd%22&meta=lr%3Dlang_da%7Clang_en%7Clang_no%7Clang_sv%7Clang_de

Forøvrigt har jeg selv overført ca. 120 LP'er og bånd til CD. Jeg startede med et Sound Blaster Live lydkort og har i dag et Terratec DMX 6fire 24/96.
Avatar billede tyfon Nybegynder
07. december 2004 - 16:45 #52
Tak for oplysningerne. Men når der står at et  kort er på 24 bit, kan man så også vælge den til 16 bit? (Når nu den er så tung at køre med i 24.) Men ellers vil jeg prøve at få fat i et kort i morgen. Er der nogen hørbar kvalitetstab i denne form for overspilninger?
Avatar billede milter Ekspert
07. december 2004 - 16:59 #53
Du kan sagtens sætte kortet op til kun at køre 16-bit.

Til dit brug kan du ikke høre forskel på 16 og 24-bit. For at kunne høre en eventuel forskel skulle du have et anlæg til en formue, og selv da tror jeg ikke, du ville kunne høre den. Jeg bruger selv kun 16-bit til mine overspilninger.

Held og lykke med det. Og husk, inden du går i gang, skal du have fjernet alt, som har med det gamle lydkort at gøre.
Avatar billede milter Ekspert
07. december 2004 - 17:06 #54
Prøv at kigge her. Gode råd om problemfri installation at et nyt lydkort:

http://dmzweb4.europe.creative.com/SRVS/CGI-BIN/WEBCGI.EXE/,/?St=218,E=0000000000036137448,K=5885,Sxi=0,Case=obj(2538)
Avatar billede tyfon Nybegynder
07. december 2004 - 20:30 #55
Tak for linket også, men det virker ikke, så hvis du har et andet vil det være fint, da jeg gerne vil være sikker på at gøre det rigtigt.
Avatar billede milter Ekspert
07. december 2004 - 23:16 #56
Prøv det her:

http://dmzweb3.europe.creative.com/SRVS/CGI-BIN/WEBCGI.EXE/,/?St=670,E=0000000000036189413,K=6990,Sxi=0,Case=obj(2538)

Klik på "Creative soundcards - Essential Troubleshooting", derefter "If you have difficulty installing a new .... "
Avatar billede milter Ekspert
07. december 2004 - 23:19 #57
Undskyld, det endte med samme side. Men på den side, der åbner, skal du under "Support" klikke på "Vidensdatabase" eller "Knowledge base", derefter som beskrevet ovenfor.
Avatar billede tyfon Nybegynder
08. december 2004 - 20:20 #58
Nu har jeg installeret en sound blaster live 5,1, og installeringen gik udmærket, over medfølgende cd. Den er registreret i enh.teringen, den gamle er afstalleret. I det gamle kort var der tre stik, men i det nye er der fire plus et medfølgende kabel med mindre stik i end det gamle. Efter beskrivelsen skal der monteres et kabel til det lille stik på kortet, cd_spdif, den anden ende har jeg monteret til det tilsvarende lille stik på brænderen som ikke har været brugt før. Der sad i stedet et ved siden med tykkere stik som jeg har afmonteret. Det øvrige kabel sidder fra cd-romdrevet og til cd-in kabel på kortet. Men det er måske forkert med det lille kabel alligevel? Der er kun ganske svag lyd at høre.
Ang. overspilning fra grammofonen er det det samme stadigvæk. Musikken lader sig høre, men det er meget svagt
Avatar billede milter Ekspert
09. december 2004 - 19:04 #59
Det var lidt af en bet.

Kablerne lyder til at være forbundet rigtigt, men jeg tror ikke, du behøver det "gamle" brede kabel til "CD in". Du skal bare huske at gå ind i Enhedshåndtering > Klik på plusset ud for "DVD/CD-ROM-DREV" > Højreklik dit CD/DVD-drev > Egenskaber > Egenskaber > Sæt checkmærke i "Aktiver digital CD-lyd .." > OK.

Så må vi tilbage til dine grammofonplader. Jeg vil anbefale, at du bruger den Recorder, som følger med i softwaren til dit nye kort. Før vi går videre, skal du lige sikre dig, at indstillingerne for dine højttalere er korrekte.

Hvilke højttalere bruger du?  Gå til Kontrolpanel > Lyde og lydenheder > Lydstyrke > Højttalerindstillinger > Avanceret > Højttalere > Vælg den rigtige indstilling.

For at finde ud af, hvad der er galt, skal vi nok tilbage til nogle af de ting, vi allerede har kigget på. Det, jeg ville starte med, er ledningen fra forstærker til PC. Jeg ville checke, at den sidder i den rigtige udgang og at den ikke er knækket. Prøv en anden ledning, hvis du har mulighed for det.
Avatar billede tyfon Nybegynder
09. december 2004 - 20:44 #60
Jeg har kontrolleret hvad du har skrevet i første afsnit, bortset fra fjerning af kablet, hvis det da ikke gør skade. Men der er jo nu heller ingen lyd fra cd-drev eller fra harddisken efter jeg installerede det nye.Jeg har af- og installeret en gang uden virknin. Jeg har valgt kun at inlæse driver fra cd'en den sidste gang, der det nok ikke er nødvendigt med noget andet for at få lyd. I "avancerede indstillinger for play control" har jeg markeret i "digital output only" da der så i det mindste suser i højttalerne, hvor der uden markering intet er at høre, hvis det ellers er korrekt at gøre det. Jeg går også ud fra der skal markeres  "line in" også i afspilning. jeg bruger det nye rec/afspil. kort, og der er nogen flere tilføjelser end på det gamle, f.eks "what U hear" "s/pdif-in"  "tad-in" "auxiliary" "cd-audio", og "cd-digital" og "pc-speaker.
Avatar billede milter Ekspert
10. december 2004 - 00:42 #61
Hvilke højttalere bruger du, er det stereo, 4.1, 5.1 eller hvad? "Digital output only" skal kun bruges, hvis du har digitale højttalere.

Og hvilket stik på lydkortet er højttalerne tilsluttet?
Avatar billede milter Ekspert
10. december 2004 - 11:00 #62
Endnu et spørgsmål. Spiller dine plader normalt på dit stereoanlæg?
Avatar billede tyfon Nybegynder
10. december 2004 - 16:57 #63
Det er stereohøjttalere, nogen jbl pro, medfølgende anlægget. Det må vel være analoge, da der ikke er nogen justeringsmuligheder på dem? Jeg ved ikke den yderligere benævnelse på dem, da det ikke står skrevet. Pladerne spiller fint nok på anlægget, der er ingen problemer, jeg hører dem også fint nu på hovedtelefonerne, tilsluttet forstærkeren. Men der er intet på pc'ens højttalere, bortset fra meget svag og med støj når digital udgang er aktiveret. Slår jeg den fra er der total tavshed.Jeg bruger det orange stik, helt til højre til pc højttalerne, til indspilning fra forstærker det blå nr. to fra højre.
Avatar billede tyfon Nybegynder
10. december 2004 - 17:48 #64
Jeg har fået harddisken til at afspille, stikket til højttalerne skal i et andet hul end i det gamle.Cddrev spiller ikke, jeg har taget det oprindelige brede kabel ud. Min jumper her står i cable select, hvad den altid har gjort, men måske skal den flyttes nu efter et andet kort er kommet i.
Avatar billede milter Ekspert
10. december 2004 - 22:46 #65
Det lyder til, at der er ved at være liv i det nu. Hvis jeg forstår dig rigtigt, så kan du nu i dine pc-højttalere høre lydfiler, som ligger på din harddisk. Er det korrekt?

Du skal ikke vælge  "Digital output only".

Har du en brugsvejledning? I "Surround Mixer" åbner du "Speakers" og vælger "2 speakers".

Du skriver, at du har en ledning fra "Tape 1" til pc'ens "Line in". Så er der sikkert også en "Tape 2". Prøv den i stedet for og sørg for, at du har valgt den rigtige indstilling på din forstærker også.

Forbind stikkene mellem fra CD og DVD og lydkortet som vist på vejledningen.

Check også,
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 09:23 #66
Det er rigtigt at jeg kan spille mine lydfiler nu, også min cd-afspiller da der var markeret ved digitallyd i egenskaber for cd.
Jeg har stikket til tape 2, og kontrolleret de øvrige indstillinger på forstærkeren, 2 speaker er markeret, og jeg har fulgt den medfølgende anvisning til lydkortet. Jeg kan høre lyden fra pladespilleren ganske svagt, den lyder ren, uden sus som tidligere.
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 10:57 #67
Nu tror jeg, du skal ind og kigge på indspillestyrken i din nye Creative Recorder, altså den, som blev installeret sammen med dit nye kort. Her skal du finde det, der hedder noget i retning af "Source", "Record from" eller noget i den retning. Vælg det, som hedder noget med "Line in", "AUX" eller noget i den retning, måske hedder den "Analog Mix". Prøv at skrue helt op for indspillestyrken. Du skal også have "Monitor" tilvalgt og lydstyrken skruet op.

Du skal også have fat i "Mixer deck" i det, der hedder "Surround Mixer". Her skal du tilvælge "Line in" og skrue op for lydstyrken. Prøv evt. at tilvælge dem alle og pas på her, for ved at sætte mærke her FRAVÆLGER du dem sikkert. Hvis der står "MUTE" , betyder det, at du slukker for den ved at afmærke den.
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 12:45 #68
Jeg er inde i "live" play control,. Af de benævnelser du skriver er kun line in ,aux benævnt. Jeg har  line in ved indspiln. og afspilning markeret.
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 12:49 #69
Også pcspeaker og wawe/mp3, og jeg er opmærksom på markeringerne i vælg/slå alt fra.
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 13:00 #70
Hvad er det fulde navn på det lydkort, du har købt?

Har du været inde i "Surround Mixer"?
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 13:09 #71
Har du også prøvet at tilslutte højttalerne til den grønne udgang på lydkortet?
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 13:16 #72
Og lige for en sikkerheds skyld igen : Du må IKKE vælge "Digital output only".
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 16:18 #73
Lydkortet hedder: Sound blaster live 5.1 digital
Højttalerne er tilsluttet den grønne udgang, line out. Her virker det udmærket, bortset fra når jeg prøver at indspille plader. Jeg har ikke markeret digital output only.
Jeg kan ikke finde surround mixer nogen steder. Jeg går ud fra det ellers kun kan findes i det nye korts playcontrol.
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 16:23 #74
Men jeg har jo også kun indlæst "driver" til kortet ud fra de 3 valg muligheder. Men der skal måske installeres den fulde version?
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 17:12 #75
Prøv at lede i Start > Alle programmer > Creative > Kig i undergrupperne her.

Jeg er desværre først tilbage i morgen igen. Held og lykke.
Avatar billede milter Ekspert
11. december 2004 - 17:33 #76
Og du skal installere alt, som har med lyd at gøre fra CD'en.
Avatar billede tyfon Nybegynder
11. december 2004 - 19:32 #77
Jeg har indlæst den fulde version, været i sound mixer og bemærket mute, og ellers prøvet alt hvad jeg kunne finde af sandsynlige årsager. Jeg har ikke registreret mig online, da jeg ikke mener, det skulle være nødvendigt for at få det til at fungere. Kablet har kun været brugt et par timer tidligere, men måske jeg skulle få det kontrolleret, forstærkeren også. I så fald vil jeg nok kunne få det gjort i næste uge, hvis ikke der lige kunne være andre årsager.
Avatar billede milter Ekspert
12. december 2004 - 19:54 #78
Kan du afspille CD'er på din computer?
Avatar billede tyfon Nybegynder
12. december 2004 - 20:41 #79
Ja, det lyder normalt
Avatar billede milter Ekspert
13. december 2004 - 14:47 #80
Du skriver "været i sound mixer og bemærket mute". Skal det forstås sådan, at du har sat mærke i nogen af dem? Dem, du sætter mærke i her, kan du ikke høre.
Avatar billede tyfon Nybegynder
13. december 2004 - 16:31 #81
Nej jeg har ikke mærke i dem jeg skal kunne høre, i sound mixer
Avatar billede milter Ekspert
13. december 2004 - 19:55 #82
Har du et chat- telefonprogram kørende? Den slags kan sommetider lave ravage i lyden.

Prøv også det her:

Start > Kør > I vinduet, som dukker op, skriver du "services.msc" (uden anførselstegn) > OK > I højre vindue ruller du ned til og dobbeltklikker på "Windows audio" > "Starttype" skal stå til "Automatisk".

Nu er der to ting, du kan forsøge. Hvis den ikke står til "Automatisk", så vælg det > Anvend > OK og genstart computeren.

Hvis den allerede står til "Automatisk" eller "Manuelt", så prøv at vælge "Deaktiveret" > Anvend > OK og genstart computeren. Aktiver den derefter som tidligere beskrevet.
Avatar billede tyfon Nybegynder
13. december 2004 - 21:52 #83
Jeg har gjort som beskrevet, og det hjalp også en del på lydstyrken, mest i den ene højttaler, dog med noget sus. Jeg prøvede så at spille pladen igen, og så gik det tilbage igen til det næsten uhørlige
Avatar billede milter Ekspert
13. december 2004 - 22:06 #84
Prøv at fjerne Nero fuldstændigt. Gør derefter, som beskrevet ovenfor.
Avatar billede milter Ekspert
13. december 2004 - 22:08 #85
Forhåbentlig har du Nero på en CD, så du kan geninstallere den bagefter.
Avatar billede tyfon Nybegynder
13. december 2004 - 23:38 #86
Jeg har brændt en ny, men når jeg prøver at afstallere viser den" der er opstået en netværksfejl og filen nero/installer kan ikke læses"
Avatar billede milter Ekspert
14. december 2004 - 13:21 #87
Prøv at bruge dette program til at afinstallere Nero:

http://www.nero.com/us/Nero_5_Clean_Tool.html

Har du nogle chatprogrammer, f.eks. MSN Messenger? Eller måske et telefonprogram, f.eks. Skype?
Avatar billede tyfon Nybegynder
14. december 2004 - 17:50 #88
Jeg tror jeg har fået ahead nero fjernet nu, selvom det ikke så nemt lod sig fjerne. Jeg har også brugt regclean. Ja, jeg har også msn messenger, men ikke skype. Lyden blev højere efter nero var fjernet, men ikke godt nok, og der er næsten ingen lyd i den venstre.
Jeg må løbe nu, er først her igen lidt sent aften.
Avatar billede tyfon Nybegynder
16. december 2004 - 22:28 #89
Jeg har fået den til at spille og lyde normalt med en kassettebåndoptager, ikke med pladespilleren stadigvæk.
Avatar billede milter Ekspert
18. december 2004 - 00:16 #90
Et par spørgsmål:

1 : Når du indspiller fra kassettebåndoptager, er alt OK ?

2 : Indspiller du fra kassettebåndoptager gennem din forstærker og med de samme ledninger mellem forstærker og PC, som når du prøver at optage fra grammofonen?
Avatar billede tyfon Nybegynder
18. december 2004 - 00:43 #91
Det er ok når det kun er fra kassettebåndoptageren. Jeg bruger dens volumenforstærkerknap, og optager med neros waweeditor, som jeg har fået til at køre efter reinstall.
Jeg bruger ikke forstærkeren til noget når jeg optager fra kassettebåndet, da der må være en fejl i tapeudgangene. Så på nuværende tidspunkt er det kun kassettebånd>pc der kører. Lyden og nivauet forekommer at være ok, så jeg vil prøve  at optage derfra til harddisk, selvom det er lp'erne jeg helst vil have til at virke.
Avatar billede milter Ekspert
18. december 2004 - 00:51 #92
Bruger du samme ledning mellem båndoptager og PC, som du bruger mellem forstærker og PC?
Avatar billede tyfon Nybegynder
18. december 2004 - 00:58 #93
Ja det er det samme 2*phono med jack
Avatar billede milter Ekspert
18. december 2004 - 01:11 #94
Det lyder, som om du selv er ved at finde ud af, hvor problemet ligger. Og du har selvfølgeligt prøvet begge tapeudgangene, nu da resten ser ud til at virke?

Det lyder mærkeligt, hvis begge tapeudgange skulle være defekte.
Avatar billede tyfon Nybegynder
18. december 2004 - 10:28 #95
Jeg har prøvet begge udgangene med samme negative resultat, og hvis de er fuldstændig uafhængige af hinanden vil jeg også synes det er mærkeligt. Men jeg prøver lige ar eksperimentere lidt videre og se om der kommer noget ud af det.
Avatar billede tyfon Nybegynder
22. januar 2011 - 12:09 #96
Det var vist en løs forb. der gjorde det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester