Acer ferrari 3200 og fejl med lydoptageren
Hej, jeg har en Acer Ferrari 3200, med et onboard lydkort Realtek AC'97 Audio for VIA (R) Audio Controller.Mit problem er at den lyd jeg optager. fx. med min mic er underlig.
1. i lydindstillinger under indspillning, kan jeg ÍKKE vælge en enhed, der vil ikke komme et flueben i nogle af felterne.
2. For at kunne optage lyd ved mic, skal jeg have mikrofon valgt til under afspilning, så jeg kan høre min egen stemme.
3. Min mic giver hele tiden en bas boost i lyden til modtageren.
4. Når jeg endelig har sat mik på i afspilning så jeg kan høre min stemme, optager den fra både, line in, aux, mic, og alt det andet der måtte være. Dvs. når jeg spiller et spil, fx Natural Selection (mod til hl) og holder min mic tast nede for at snakke kan modtageren høre hvad jeg siger samt, min lyde der køre på pc'en skønt det faktum at jeg sidder med høretelefoner på..
Håber at i kan hjælpe !!
