15. december 2004 - 21:05Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Flere sites - interne links
Jeg har tre vigtige websteder, der promoter det samme produkt på forskellige måder. Et giver inspiration, et andet oplysning og et tredje forhandlermulighed.
Derudover har jeg 10 domæner, som jeg har planer om skal have hvert deres websted. De skal virke som støtte og linke videre til de tre hovedwebsteder. Jeg har en ide om at der kan være en navigationsbar/linkssamling, der skjules i et layer under et andet layer, som søgemaskinerne skal finde. Denne skal indeholde links til samtlige 13 domæner.
Er det en god idé eller er der bedre metoder til at blive fundet og accepteret af de vigtige søgemaskiner og linkskataloger ?
Jeg ville fokusere på ét websted. I hvert fald skal du ikke begynde at bruge skjulte layers for at interlinke dine sites, hvilket kun med tiden vil få dit site banned af søgemaskinerne. Arbejd med søgemaskinerne og ikke imod dem. Google er fuldstændig ligeglad med, om den skal banne dit site - der er 8 milliarder andre sider.
Det er en rigtig god ide, hvis du gør det rigtigt, ellers risikere du at straffe dig selv.
Største fare er dublicated content. Det skal du for enhver pris undgå. Der må ikke være sider i de forskellige sites, eller inden for samme site, der er ens.
Du bør gøre følgende: Læs de artikler jeg har skrevet om søgemaskineoptimering. Jeg giver dig et link senere. Herunder især den om søgeords analyse. Den bør du gennemfører meget grundigt. herefter opdeler du dine søgeord i naturlige grupper, og fordelen dem på dine forskellige sites. Der må gerne være søgeord der går igen mellem de forskellige sites, men det bør være sådan at de tre vigtigste søgeord for site 1 går igen som mellemvigtige søgeord for site 2 og som lavt prioriterede søgeord på site 3 osv osv.
Hvis du optimere dine sites til forskellige søgeors og med vægten lagt forskelligt på de forskellige sites, vil du kunne opnå at sitene komplimentere hinnanden og hjælper hinnandens placering. Du vil også kunne bruge den placering de enkelte sites opnår for specifikke søgeord til at analyserer dig frem til hvilke ting der virker godt og hvilke ting du ikke skal gøre.
Mit råd til dig er at du laver dit forarbejde godt og dokumentere hvad du gør for det enkelte site. Det vil du kunne bruge i længden
Jeg vil ikke på stående fod påstå, at det kan den, men hvis jeg undersøgte dit site og vi var konkurrenter kunne jeg f.eks. godt finde på at anmelde dig hos Google på http://www.google.com/contact/spamreport.html
Når vi nu er godt igang, så er der vist noget I to eksperter er uenige om: Skal man skrive noget i metatags som description og søgeord. Ligger sandheden imellem og afhængig af søgemaskinerne ?
PS: Søgeord i META tags skal også være på sideteksten, ja det er til at forstå. I gamle dage (i det gamle årtusinde) blev jeg anbefalet at lægge META tags på rammesiden. De ligger der stadig på flere sites.
Tak til jer begge. Jeg er nu lidt klogere og kan lægge en strategi, selvom det er en meget kompliceret ting at blive set. Jeg åbner snart et nyt spm om emnet.
Hej roscoe. Du har da orden i grammatikken, modsat de fleste, inklusive min egen chef *<|;) (Grammatisk øvelse for r-endelser: at risikere, jeg risikerer.)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.