17. marts 2001 - 00:23Der er
17 kommentarer og 6 løsninger
Kritik på min nye hjemmeside, tak!
Hej. Nu har jeg lavet mig en lille hobbyfirma hjemmeside på www.als-computer.subnet.dk Meeeeen...jeg vil godt lige høre lidt om hvordan det tager sig ud med grafik, design og sådan. Husk på at jeg er forholdsvis ny i hjemmeside-industrien og har kun designet 2 kommercielle hjemmesider. Jeg bruger PageMill 3.0 fra Adobe og Paint Shop Pro 6 fra Jasc Software, men jeg får nok snart fat i GoLive 5 og Photoshop 6 så jeg kan komme lidt videre.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Design er jo en meget objektiv ting, det kommer an på hvad du går efter på siden. Den er nem at overskue, nem at finde rundt hvilket jo begge dele er et plus. Men, design mæssigt er den efter min mening alt for kedelig. Den er på en eller anden måde for kedelig at se på. Prøv eventuelt med nogle mere \"friske\" farver, det vil sige ikke så dominerende en hvis på siden. Håber det hjalp bare en smule, selvom det måske er en lidt vag kritik :o)
Okay - den med farverne tager jeg lige til efterretning...
kom endelig med mere kritik og forslag til forbedringer... meeen - lad være med at fortælle mig at det ville være bedre med noget CGI, DHTML, PHP eller ASP for det fatter jeg ikke en ko af.
Bare rolig, skal nok lade være med at nævne CGI, ASP og ligende, for det fatter jeg heller ikke selv noget af :o) Jeg står ved hvad jeg sagde i mit første svar, hvis du får lidt mere farve på siden er du allerede nået et langt stykke af vejen.
Jeg er ked af at sige det men. Knapperne er stort set ulæselige, hvilket er synd, for derudover er designet da fint. Du skal dog overveje \"menu-punktet\". Det er efter min mening, overflødigt og bør derfor fjernes. På webdesign-siden skal du lige overveje nogle <br>\'s for at separer teksten mere fra billederne. Håber du kan bruge det til noget. -->Hjaelp
Siden ser ud til at være optimeret til 1024x768 - det er forståeligt - det har jeg selv tendens til. Problemet er at mange stadig ligger og roder med 800x600, og det vil give lidt designmæssige problemer når du har navigeringen liggende i højre side - du kan næsten ikke undgå scrollbar på din venstreframe, og her kommer den så til at ligge mellem navigeringen og selve den åbne side. Vanens magt er stor, men jeg sværger selv til at placere navigeringen til venstre. Se fx. mit bands hjemmeside: www.spuncut.dk
En anden løsning er at undgå frames, og istedet søge mod midten af siden - på den måde kan man opnå at holde sit tænkte design så langt ned i sideopløsning som muligt.... (ikke fantastisk formuleret - men...velment) Se fx. min firma-hjemmeside: www.picturethis.dk
jeg vil sige at den er okay, men dine link knapper er lidt halv grimme, måske skulle du sætte en anden farve som baggrund, men indholdet er godt nok måske en anden tekstfont end westminster
picturethis > jeg tror det var mig han snakkede til - :o) Westminister - ehm, det ligepræcis navnet på den skrifttype jeg brugte. Jeg har taget knapperne fra nettet, så har jeg sat sort tekst på og lagt PSP effekten \"Chisel\" på med farven hvid og værdien 5. mmm - picturethis, jeg vil gerne have en lidt futurisk, lidt \"tech\" skrifttype - ved et sted hvor man kan finde nogle som er både dekorative, passende og pæne/letlæselige.
Tak!
MHT til hjemmesiden - så tro det eller lad være, jeg har faktisk lavet den i PageMill og lidt GoLive 5 og den er lavet og udviklet til 800x600 - det er rigtigt at selve siderne som bliver vidst i venstre frame får scrollbar på, men de er jo nu engang lange - men selve navigations-framen har det ingen scrollbar på i 800x600 - hverken i Communicator 4.7 eller Internet Explorer 4, 5 eller 5.5 - jeg mangler stadig at teste den i Netscape 6(skal have det downloadet)
Tak - jeg tror jeg tildeler nogle flere point til spørgsmålet.
Hvis jeg skal være ærlig så synes jeg siden er ..ikke et hit?! Det der mystisk pølsetekst du skriver ALS com... med og fører hen på menuerne er ikke lige i øjet, død strengt og hårdt men det er hvad jeg tænkte da jeg så siden.
Madizone> Du har vist ret :o) - jeg er HELT grøn på denne side, så jeg blev åbenbart lidt forvirret.... sorry! Hvis jeg (dennegang) forstår det rigtigt, så er du på jagt efter nogle fonte, og hvis du er interesseret så har jeg et par, jeg syns dækker det du omtaler mht. \"tech\" - Jeg kunne sende dig dem hvis du er interesseret. Der er især tre-fire stykker: Bach; Steelwoolfuntitled; Induction og Venus Rising. Ingen af dem er vist \"rigtige\" Adobe-fonte eller tilsvarende, men de virker udmærket efter hensigten. Skriv hvis du er interesseret.
picturethis > send venligst en kopi af de nævnte skrifttyper til nbuus@post11.tele.dk
Tak!
Pølsesite...det er rigtigt - den er lidt lortefarvet :( Men jeg vil altså gerne have at titelteksten har nogenlunde samme farve som knapperne til venstre.
Jeg vil lige skrive mig det med pølse-farverne i baghovedet og måske finde nogle bedre knapper! :)
Finde nogle bedre knapper hvorfor laver du ikke selv nogen. Det er faktisk ikke så svært, du kan foreksempel lave dem i illustrator eller photoshop så får du dem også i den farve og stil du vil have.
Lidt kedelig ik !? - Jeg synes ikke dine menuknapper har sin berettigelse når resten af siden oser af Front Page....Enten er det grafik eller også er det HTML ! - Du blander også for mage skrifttyper sammen på din forside (logo) - hold dig til en slags. - Glem frames! - Hvis du på en eller anden måde kan isolere den banner der ligger og kører op i toppen, så gør det, for man tror det er en del af siden....hvilket jeg ikke går ud fra det er. - Menu skal du sætte i venstre side... - Lav enten højre eller venstre centrering.
Vedr. det med at den får navigationsbar på i visse browsertyper - SELVOM man har testet den i den pågældende browser... Der er det problem, at man ikke kan være sikker på hvordan folk har deres browser stillet op individuelt; Fx. kan der være dem der har op til fire-fem \"værktøjslinier\" åbne - og visse vil også have enten \"foretrukne\" eller lign. slået til. Et eller andet sted skal man jo sætte grænsen for hvad man vil være afhængig af, men man er nok nødt til at have et vist (5-10% måske) slip til den slags detaljer. Kig VENLIGST ikke nogle af mine sites igennem for den slags. \"Gør ikke hvad jeg gør, men hvad jeg siger\" som en klog mand engang har sagt.
Keep on the replies. Jeg har lavet et nyt design til hjemmesiden - se www.acs.whitehat.dk noget af grafikken mangler at blive ordnet fordi det jo er lavet til en hvid baggrund og jeg nu bruger mørkeblå baggrund - gæstebogen og counteren er også slået fra! Whitehat kræver ikke banner - og det er rart!
1. Dit banner er ikke flot.......man kan jo ikke se det...... 2. du skL IKKE CENTRERE DET ......PRØV AT GØRE DET 8 CM BREDT..men lige i midten...lav en table i midten og indsæt teksten der i.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.