22. december 2004 - 17:32Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Mic skruer sig selv ned
Hey
Min mikrofon på mit head set til min bærbare computer skruer sig selv inde i lydinstillinger. Jeg kan ikke skrue den op, for den er som låst fast næsten helt nede i bunden.
Åbn Skype > File > Options > Hand/Headsets > Kig i "Audio in" og Audio out" og check, at dit lydkort er valgt til at styre her > Prøv at enten fjerne checkmærket eller tilføj et i "Enable automatic sound..." > Save.
Prøv at klikke på dit højttalerikon, nu skulle "Master volume" åbne > Indstillinger > Egenskaber > Hvad står der i "Mixerenhed", både for indspilning og afspilning?
Har jeg gjort.. Jeg tror jeg har pillet ved samtlige indstillinger osv, såe er bar helt lost. Jeg prøver at formatere den, og hvis det ikk hjælper, såe ved jeg godt nok ikk da
Start > Kør > I vinduet, som dukker op, skriver du: services.msc > OK > Find "Windows Audio" i højre vindue > Check, at "Starttype" er sat til "Automatisk".
Hvis ikke den er, så gør det og genstart.
Udover det kunne du måske kigge efter en opdateret driver til lydkortet hos producenten af dit bundkort.
Desværre. Ved ikk hvad der er galt. Lukker Tak for hjælpen, eller :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.