Avatar billede derossi Nybegynder
30. december 2004 - 21:41 Der er 2 kommentarer

NVIDIA GeForce2 MX problemer ergo "hakkende" internet.

Jeg er ny her på sitet, og forstår intet af de der points, men...jeg er formentlig kommet til at slette mit grafikkort i tilføj/fjern programmer. Det betyder at mit internet "hakker" i billedopbygningen på skærmen når jeg scroll'er, i stedet for at flyde som før. Jeg har forsøgt at downloade driveren på download.com (lykkedes ikke), og fandt så programmet på nvidia.com under downloads. Gik fint. Har den på desk top'en nu og vil gerne installere den, men den går i frys ved installering af "driverkomponenter", og programmet svarer herefter ikke, og kan derfor ligeså godt lukkes ned. Denne øvelse er gentaget flere gange, og programmet er også hentet ned tre omgange, også med anmodning om at slette alt foregående installering. Jeg aner simpelthen ikke hvad jeg skal gøre for at overkomme dette problem, og henvender mig derfor nu. I kan nappe 100 point, hvis i hjælper mig med at få mit internet til at "glide" igen.
PS. Der er intet galt med internettet.
PPS. Min maskine er en Dell 1,8 Ghz, med 512 MB ram, så der ER powertil at køre nettet uden problemer.
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
30. december 2004 - 21:46 #1
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
18. januar 2005 - 11:23 #2
Prøv en ældre driver..> http://downloads.guru3d.com/
elelrs prøv at hent nye drivere til dit bundkort, ved du ikke hvad det hedder. Brug dette program, der er sikkert også links til driver-sider. >>http://www.lavalys.com/products/download.php?

Mht. internet, sæt explorer til at slette alt i temp-folder, under indstillinger/avanceret.
Og updater windows.
Har du fået checket for virus mm..?

Smider et svar, hvis du bruge det, ellers se bort fra det..O)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester