01. januar 2005 - 15:05Der er
18 kommentarer og 1 løsning
HP Brio stationær (Windows XP home) vil ikke give lyd
Jeg har i systemværktøjer fundet nedenstående info om lydenheden. I kontrolpanelet lydenheder har jeg forsøgt alt for at få computeren til at sige noget, men der skal måske alligevel sættes et flueben eller fjernes et eller andet hemmelig sted. Jeg gik i gang med at åbne computeren for at finde den indbyggede højttaler fysisk, men den er åbenbart godt gemt.
Navn VIA AC'97 Audio Controller (WDM) Producent VIA Technologies, Inc. Status OK PNP-enheds-id PCI\VEN_1106&DEV_3058&SUBSYS_1251103C&REV_20\3&61AAA01&0&25 I/O-port 0x0000DC00-0x0000DCFF I/O-port 0x0000E000-0x0000E003 I/O-port 0x0000E400-0x0000E403 IRQ-kanal IRQ 10 Driver c:\windows\system32\drivers\ac97via.sys (5.10.00.3622 built by: WinDDK, 82,50 KB (84.480 byte), 03-10-2004 18:21)
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
skal lige være sikker på hvad du mener, lydkortet som du beskriver har ikke noget med den indbyggede pc-højtaler at gøre. den er kun beregnet til at give et bip eller evt fejl bip hvis noget er galt. lydkortet er den lyd der kommer ud af dine tilsluttede ydre højtalere. hvilken af dem er det du mener det er galt med?
Der er ingen ydre højttalere tilsluttet. Jeg har oplevet PC'er, der bare spiller CD'er og andet uden at tænke over, om der er tilsluttet højttalere. Jeg mente, at de var indbygget. Endvidere har jeg på mit gamle arbejde haft en PC, der startede op med en melodi og sluttede med en anden melodi eller lille musikstykke, og gave en nedtursakkord, når man tastede galt. Men det er måske ikke standard.
det er ikke standard nej, nu ved jeg ikke om det er meningen at der er indbyggede alm højtalere i din model, men det er dog sjældent jeg har set det. du skal nok ha tilsluttet et sæt højtalere før det virker, eller ihvertfald for at konstatere om der er problemer med lyden.
Nu har jeg installeret to externe stereo højttalere, og de virker. Der kommer også computerfejlmeldinger gennem disse. Men jeg kan ikke finde ud af, hvordan PC'ens interne højttaler tændes.
hvis du går ind i bios og loader default settings (hedder optimized settings på nogen kort) så burde pc-speakeren være slået til. kommer der ikke et bip fra den når den starter op?
Hvordan kommer jeg ind i bios? På søgning finder jeg 20 filer, der indeholder strengen "bios", men ingen af dem kan lukkes op. Jeg kan åbne dos-prompt, men der ved jeg ikke, hvad jeg skal lave.
Taster "F2", bruger højre piletast for at komme til "exit", bruger pil ned for at komme til "load default values for all settings", taster "F10" (save and exit), taster "Y" på spørgsmålet "Save to CMOS and exit" - og der kommer stadig ikke noget lyd ved opstart eller ved fejltastning i programmer.
ok det kan være at der slet ikke er tilsluttet en intern speaker, men det virker dog lidt underligt. prøv at kigge under dine lydinstillinger (dobbeltklik på lydikonet nede ved uret) og se om der er en "skyder" der hedder pc bip eller lign og om den er skruet op.
Der er en højttalerikon, der hedder lydstyrke. Klikker jeg på den, kommer der kun en lodret bjælke, som er helt i top. De eksterne højttalere siger noget, når jeg flytter bjælken, men der er ikke en lyd, når jeg tager højttalerstikket ud.
ok så er den nok ikke sluttet til hvis den overhovedet er der, ellers er speakeren måske defekt, det burde jo virke.. hvis du slet ikke kan finde den i inde i kabinettet, kan den måske være gemt et sted.. prøv at se om der er tilsluttet en speaker sammen med de andre små ledninger til lamper osv, der står som regel speaker eller spk ud for det lille stik.
der er en masse små ledninger som er forbundet på et centralt sted på bundkortet, de har forskellige farver og sørger for tilslutninger til lys i kabinet og forb til on off knap osv, der sidder der også et speaker stik.. følg ledningen, hvis den er der.
Jeg har lukket op og fulgt 5-10 ledninger i et samlet stik, som fører til harddisken. På bundkortet er der ingen "speaker" eller "spk" mærker ved ledningerne. Harddisken har jeg afmonteret med 2 skruer, og jeg kan intet se der heller. Strømforsyning og andre kort skal pilles af før jeg kan inspicere hele bundkortet.
Nu siger jeg tak for vejledningerne og stopper her.
ok så tyder det på at der ikke er en intern speaker. takker for point :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.