01. januar 2004 - 22:36Der er
33 kommentarer og 1 løsning
RegCleaner oplyser om ukendt installeret software
I forbindelse med en grundig maskinoprydning har jeg kørt RegCleaner 4.3, der viser, at jeg har en del software liggende, som jeg ikke kan forbinde med noget. Før jeg begynder at gå for hårdhændet til værks, vil jeg selvfølgelig gerne vide hvad det er. Det drejer sig om følgende (alt listet som Author/Software):
Heysa visto. Jeg har også brugt denne her, men er nu gået over til regsupreme pro (grundet tillid), netop fordi at regsupreme pro er blevet anbefalet af rigtig mange "eksperter" hvor mange har givet udtryk for at de aldrig har haft problemer med deres computer efter at de har slettet alt hvad programmet fandt af "snavs". Nu har jeg selv prøvet det af over en længere periode og noget tyder på sandfærdigheden af den påstand. Endvidere finder regsupreme væsentlig mere snavs end regcleaner 4.3
>majsmarken: har prøvet at gøre som du siger og har slettet ca. halvdelen, men resten kan jeg ikke se hvad er (og man kan ikke udvide kolonnerne og se alle detaljer), og der tør jeg ikke rigtig - eller mener du man bare roligt kan slette det hele? Alle de softwares om jeg nævnte i spørgsmålet figurerer stadig efter ny kørsel.
Jeg har også lige kørt jeanette18's regsupreme pro. Den viste 321 ting mere fra reg.databasen, der kan slettes, så det gør jeg også lige - nu hvor jeg er kommet i gang
Længere kommer vi så ikke i dag. Jeg takker for nogle udmærkede tips. Men som det fremgår, er jeg stadig lige vidt mht de installerede software nævnt i det indledende spørgsmål.
>forevernewnie: Fint. Tilslutter mig dit "tja" i forbindelse med alfa1lab, men jeg har sendt dem en mail og spurgt hvad det er jeg kan have liggende. Men hvad med phoneslips, har du nogen anelse om hvad det er? Har kigget på dit link, men det bliver jeg ikke klogere af. Har selv tænkt det samme med LanSetup: at lade den være, men det undrer mig at forfatteren er "unknown".
Jeg afventer lige og hører om nogen kan sige noget om alfa1lab, eller om jeg får en mail fra dem.
Nu har jeg en nyere version af Regcleaner, nemlig JV 16 Powertools, hvor man under "custom remove" kan se hvilken exe fil programmet er tilknyttet. Den kan man så søge på, og forhåbentlig finde nogle oplysninger på. Forsiden af Phoneslips er her http://www.phoneslips.com/index.htm Jeg har haft "Licenses" fjernet en gang, men den kom igen da jeg geninstallerede fra min OEM CD. Jeg gætter på at den hører til et officeprogram, som det firma der har lavet noget til. Bare et gæt
Fint. Jeg har kigget på phoneslips' hjemmeside igen, men kan stadig ikke forbinde det med noget jeg har på min maskine. Har du anelse om hvad det kan være?
Du nævner din OEM CD, ved ikke (eller har et midlertidigt black out) hvad det er for en?
Den der alfa1lab.exe, som jeg vha. din metode kan finde en henvisning til, er godt nok lidt mystisk, idet en google-søgning ikke giver et eneste link - men det kommer der så om ca. 14 dage via dette indlæg.
Phoneslips ser ud til at være noget tilbehør til Officeprogrammer. Det kan være at de laver nogle ting som er lagt ind i egentlige Office programmer, deraf måske "Licences.exe". Men det er bare et gæt. OEM CD´en jeg snakker om, er den CD der fulgte med min maskine, hvor man finde drivere osv. Man kan geninstallere maskinen som den var da man fik den. Udover at geninstallere Windows, så får man jo også alle de programmer som fabrikanten har valgt at lade følge med maskinen. Det kan være Staroffice, og Nero osv
JV 16 Powertools lader til at være på niveau med jeanette18's Regsupreme, som ellers fandt mere end RegCleaner; de lader faktisk til at være næsten ens (bortset fra at JV 16 ikke er på dansk), og så er JC 16 gratis. Godt tip!
alfa1lab's Startup Kit bliver brugt af Internetudbydere til installation/opsætning af opkalds- og bredbåndsinternetforbindelser (i.e. de cd'er der typisk følger med et abonnement).
Efter du er færdig med at bruge cd'en, er der ikke længere programmer fra Startup Kit'et der kører på din computer, men der er nogle indstillinger tilbage i registreringsdatabasen, der kan gøre det nemmere for dig, hvis du får brug for at geninstallere/reparere din Internetforbindelse.
Min kommentar (visto): Jeg havde en CD i maskinen fra TDC i forb. m. mit ADSL abinnement. Den viste sig dog ikke at skulle bruges.
forevernewbie har jo været til stor hjælp, og så læg et svar. Jeg synes også jeanette18 fortjener lidt point for sit tip, så læg du også et svar. Grundet de mange andre muligheder fik jeg ikke prøvet artfreaks registry-mecanic, og XCleaner er nok lidt simpelt, men tak alligevel for budene. Jeg har nu tillid til at de fundne ting ikke er "snavs".
visto> kom først nu, har haft en del om ørerne. Skidt med point - det vigtigste var at du er tilfreds nu:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.