Avatar billede vito52 Nybegynder
08. januar 2005 - 23:58 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Printserver, trådløst, kan man bruge samme forbindelse

Hej

Jeg sidder lige og funderer over om man kan bruge samme trådløse forbindelse til både at være på lokal/inet og bruge en trådløs printserver?

jeg sidder med en bærbar og arbejder følgeligt tråløst på nettet, desværre har jeg tit behov for at printe og hidtil har jeg haft en stationær pc kørende med en printer sat til, det virker fint men.... det er lidt upraktisk at skulle have den staionære tændt...kan jeg bare købe en trådløs printserver også koble den til og køre videre uden problemer, dvs uden at det går ud over min forbindelse til lokalnet/inet?

mvh

Martin
Avatar billede kenp Novice
09. januar 2005 - 10:29 #1
ja det kan du faktisk godt! hvis du har en trådløs router/AP som du forbinder din computer til så kan du også forbinde din printserver.

Det eneste du skal være opmærksom på det er om din printer understøtter en printserver.
Avatar billede hr.usb Nybegynder
09. januar 2005 - 16:16 #2
her er også en mulighed et helt nyt produkt
http://synonym.dk/mall/shop.asp?shop_id=5957&vare_id=365632
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester