det der kommer op når et link ikke virker bestemmes af serveren, Du har nok bemærket alle de udgaver af fejl 404 sider der findes.
Det nærmeste du kan komme er nok at sende en føler ud ved at prøve at lode et lille billede du ved findes i samme mappe som link siden:
<script language=\'javascript\'>
var img = new Image() function onl(){ self.location.href = \"link_adresse_for_hoppet.html\"; }; img.onload = onl; // det hedder muligvis onLoad med stort L function one(){ alert( \"beklager severen er nede\" ); }; img.onerror = one; // det hedder muligvis onError (stort E)
</script>
og så skriver du dit link som:
<a href=\"java script:void(img.src=\'link_adresse_for_billedet.gif\')\">klik her for at gå til \"link_adresse_for_hoppet.html\"</a>
PS: brugeren får noget ventetid, så du risikerer han klikker på noget andet imens.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.