Avatar billede hansen Nybegynder
11. februar 2005 - 10:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

indhold fra div 1 ell. 2, gem indhold

Jeg har 2 felter i en formular som giver mulighed for at vælge mellem to typer redigering af indhold, men det er kun det valgte der skal gemmes i en DB, kan du hjælpe her.

Der skiftes mellem redigeringstype her:
HTML mail:<input type="radio" id="advancedsimple" name="advancedsimple" value="advanced" checked onclick="mirrorField();"> eller TXT mail: <input type="radio" id="advancedsimple" name="advancedsimple" value="simple" onclick="mirrorField();">

ved submit vil jeg gerne have at der tjekkes på om det er txt eller html der skal skrives, og derefter giver mig det ene eller det andet som uotput til en db.

Sagt på en anden måde:
If radio 1 then varibel = newsletter else variabel = textLetter
Avatar billede loevgaard Praktikant
11. februar 2005 - 12:05 #1
Altså det hænger sådan sammen at variablen advancedsimple indeholder værdien, enten simple eller advanced, afhængig af hvad brugeren vælger, så tror du har løst dit eget problem :)?
Avatar billede hansen Nybegynder
11. februar 2005 - 12:58 #2
Muligvis, men jeg er ingen supernørd til sådan noget, så jeg håber på lidt kode at arbjde videre med
Avatar billede roenving Novice
11. februar 2005 - 13:23 #3
<form action="..." method="post" onsubmit="this.mirrorField.value=(this.advancedsimple[0].checked)?document.getElementById('newsletter').innerHTML:document.getElementById('textLetter').innerHTML">

<input type="hidden" name="mirrorField">

...
Avatar billede roenving Novice
11. februar 2005 - 13:24 #4
-- så vil indholdet altid kunne aflæses i mirrorField, og som l0vgaard skriver, vil du kunne aflæse variablen advancedsimple, hvis du også skal bruge den funktion !-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester