Avatar billede rasmuslarsen2 Nybegynder
14. februar 2005 - 11:14 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Skærm + videosplitter = skærm slukker

Hej allesammen

Jeg har et ret irriterende problem. Jeg har både min skærm og min projektor koblet til en video splitter, så jeg kan så begge skærmbilleder på samme tid. Det har virket længe men nu er skærmen begyndt at "slukke". Den får et helt sort skærmbillede, men dioden viser stadig at den er "tændt", og det hjælper desværre ikke altid bare at tænde og slukke den. Så bliver jeg nødt til at tage skærm kablet ud af videosplitteren, vente lidt og så sætte den i igen, og så virker det måske!! Det er ret irriterende fordi den er begyndt at slå fra igen lige så snart jeg får den sat i igen, og lige nu kører jeg uden videosplitteren for i det mindre at kunne skrive her.

Nogen der ved hvad der er galt? Min skærm er ret gammel, måske 5 år... Video splitteren er helller ikke helt ny... kan det skyldes noget af det?

Hvis jeg kun kan løse det med en ny skærm, hvilken vil i så anbefale (helst ikke særlig dyr)

Det er vist denne skærm jeg har nu:
http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=DETR-42TLGR

Jeg tror den hørte med til en "Bilka-PC" jeg engang købte...



MVH
Rasmus Larsen
Avatar billede majsmarken Nybegynder
14. februar 2005 - 11:37 #1
Forslag:
Skrue lidt ned for Frøken Svendsen (frekvensen) til skærmen ???
Avatar billede rasmuslarsen2 Nybegynder
14. februar 2005 - 11:49 #2
Hmm... hvor meget tror du så den skal ned på?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
14. februar 2005 - 11:56 #3
Et nummer mindre ? Prøv dig frem...
Avatar billede rasmuslarsen2 Nybegynder
14. februar 2005 - 12:01 #4
Den var allerede på det laveste, 60 hertz...
Avatar billede majsmarken Nybegynder
14. februar 2005 - 12:45 #5
"at tænde og slukke den" - du mener vel omvendt ?? Tihi...

At den "går i soft" betyder at det signal den får er uden for range og for at skærmen ikke skal "brænde af" lukker den automatisk.
PS: I gamle dage kunne man faktisk godt brænde en skærm af med at vælge for høj frekvens - det har jeg selv fået demonsteret...

Kommer det noget som helst i starten eller "opgiver" den med det samme ?
HAR det virket engang ?

Har du mulighed for at afprøve kombinationen med en anden comp. ?
Avatar billede majsmarken Nybegynder
14. februar 2005 - 12:45 #6
soft = sort
Avatar billede rasmuslarsen2 Nybegynder
14. februar 2005 - 14:01 #7
Ja den virker i starten og så begynder den at slukke igen og igen lige så snart jeg tænder den, indtil jeg tilsidst ikke kan få billede på igen uden at tage stikket ud og ind igen.

Det virkede fint i flere måneder indtil det her lige pludselig begyndte.
Avatar billede rasmuslarsen2 Nybegynder
17. februar 2005 - 19:10 #8
Intet hjalp, den ryger ud når jeg får råd til en ny.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester