Avatar billede supermichael Nybegynder
14. februar 2005 - 18:39 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Redirecte ved manglende forbindelse

Jeg har indstalleret en apache server på min computer som jeg har min php-powered startside på, men serveren er ikke altid kørende.
Jeg vil derfor godt have lavet en side der redirecter til min server, hvis den er tændt, og ellers redirecter til google.dk
Avatar billede olebole Juniormester
14. februar 2005 - 21:24 #1
<ole>

*LooL* ... skal det dokument mon ligge på den slukkede server eller hos Google?  :D

/mvh
</bole>
Avatar billede supermichael Nybegynder
18. februar 2005 - 14:33 #2
Den skal selvfølgelig ligge lokalt på min computer..

Men jeg har fundet ud af det nu.. Jeg placere bare et billede på min server, f.eks.

<img src="http://localhost/pixel.gif" onLoad="self.location=('http://localhost/')">

eller noget i den stil.. kan ikke lige huske det.. For at komme videre til google ved manglende forbindelse skriver jeg bare en onTimeout("google()", XXXX) fil at kalde til en funktion der sender en videre til google..

Derved har jeg så lavet et script der sender en videre til google hvis der ikke er forbindelse til min server efter XXXX antal milisekunder..
Avatar billede roenving Novice
18. februar 2005 - 14:40 #3
Jeg er også et stort spørgsmålstegn ...

Hvordan skal koden blive afviklet, hvis den ligger på en slukket computer ?-)
Avatar billede supermichael Nybegynder
21. februar 2005 - 18:38 #4
Den ligger ikke på en slukket computer. Apache-serveren - som er et program for sig - er måske lukket ned, men ikke computeren.
Avatar billede roenving Novice
21. februar 2005 - 18:47 #5
Du skal have en webserver-service kørende, før du kan svare på http-requests ...
Avatar billede supermichael Nybegynder
21. februar 2005 - 22:08 #6
Jeg ved ike helt hvad du snakker om.. For mig lyder det som om du tror at dokumentet ligger på min webserver.. Det gør det ikke.. Det ligger på skrivebordet..

Når jeg så går ind på dokumentet vil jeg (hvis billedet pixel.gif loades) blive sendt videre til serverens hovedside. Hvis billedet ikke kan loade (eller ikke er loadet inden for XXXX antal millisekunder), fordi serveren (http://localhost) ikke er online, vil onTimeout funktionen sætte gang i en anden funktion der sender en til google.

Her er filen jeg har forsøgt at beskrive:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<html>
<head>
<script>
function google(){
  self.location.href=('http://www.google.dk/');
}
</script>
<title>Loading...</title>
</head>
<body onload="setTimeout('google()',500)">

<img name="preload" src="http://localhost/load.gif" onLoad="self.location.href=('http://localhost/')">

</body>
</html>
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester