Avatar billede sorenbuss Nybegynder
20. februar 2005 - 11:37 Der er 1 løsning

DivX og automatisk afspilning

For at opbevare DVD-film på min lille bærbare, har jeg komprimeret filerne med DVD-ripper og komprimeret dem med DivX. Størrelsen er ca. 800 MB og det er fint. Imidlertid ender jeg op med 7-8 avi-filer som kun kan spilles i mediaplayer. Er det betingelserne for komprimeringen ? Er det ikke muligt at bevare filformaterne, så filmen kan ses -sammenhængende- i f.eks. WinDVD.
Avatar billede sorenbuss Nybegynder
24. marts 2007 - 20:42 #1
x
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester