Avatar billede svarrer Nybegynder
22. februar 2005 - 10:24 Der er 7 kommentarer

statusbaren kører uden aktivitet

Hey

Jeg har lavet en lille webside, med noget javascripts. Problemet er at statusbaren viser aktivitet selvom der egentlig ikke burde ske noget?!
For lige at gøre det endnu mærkligere så opfører statusbaren sig forskelligt fra Firefox til IE. den kører på forskellige tider?!

Nogen der har en ide til dette?!?

siden kan findes i en prototype på:
http://jupiter.geus.dk/servlet/treeviewer

på forhånd tak!
Mvh
Christian
Avatar billede mr_bacardi Nybegynder
22. februar 2005 - 10:31 #1
Har lige testet i IE og FF, ingen unødvendig aktivitet her, den loader når man åbner menu punkterne, men det skal den jo også, pga. den henter data fra serveren.
Hvis det kun er ved dig, kan det muligvis skyldes virus / spyware / adware e.l. - men det kan også bare være windows som opfører sig underligt, få et par mere til at se efter, og se evt. også om dit CPU forbrug er unødvendigt højt i mens, muligvis også på serverens hvis du har mulighed for det.
Avatar billede svarrer Nybegynder
22. februar 2005 - 10:44 #2
Hmm.. prøv engang at åbne og så derefter lukke en node i FF..?! min statusbar indikere at der burde være aktivitet..!?
Det virker ikke som om at CPU'en hverken min eller serverens bliver belastet overhoved..
scriptet virker på den måde at den kopier html fra en "usynlig" frame (nederst på siden..man kan godt få fat i den og trække den op!) over i den synlige frame. src til den usynlige bliver genereret af nogle servlets.
.. har nu fået det testet hos 2 andre der har samme prob med statusbaren..

tankx
Christian
Avatar billede mr_bacardi Nybegynder
22. februar 2005 - 11:10 #3
Jo nu gør den det også, når man lukker, ved ikke lige hvad det skyldes...
Avatar billede roenving Novice
22. februar 2005 - 15:56 #4
Sikkert fordi browseren enten henter eller checker billeder for ændringer ...
Avatar billede svarrer Nybegynder
23. februar 2005 - 14:18 #5
Hmm.. burde den så ikke på et tidspunkt have tænkt færdigt??.. for den blir aldrig færdig.?!
Avatar billede mr_bacardi Nybegynder
23. februar 2005 - 16:39 #6
Hvis det generer dig kan du prøve at sørge for dit serverside script stopper, nu har jeg ikke lige set efter hvad sprog du benytter, men fx i PHP kan du gøre det med exit og / eller die().
Så er det bare at sætte sådan en i det du ved at nu skal den ikke lave mere, så burde den jo stoppe :)
Avatar billede svarrer Nybegynder
24. februar 2005 - 08:25 #7
Statusbaren kører selvom der ikke er noget kald til min serverside (servlets). f.eks hvis bare mit javascript skal ændre en style attribut: display til 'none' eller 'block' så kører statusbaren i FF, og stopper aldrig.?!
mvh
Christian
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester