Avatar billede azarat Nybegynder
27. februar 2005 - 12:33 Der er 7 kommentarer

Min nye harddisk vil ikke boote

Hej.

Jeg har lige været ude at købe ny harddisk. Jeg har 2 andre hardsike i forvejen en gammel en på 11 gb eller noget hvor windows ligger på. og en hvor mine andre ting ligger på. Den nye hardisk skal jeg installere windows på. Men jeg har kun en opgradering cd. Så jeg satte det gamle windows drev i og installerede windows på det nye drev. Så tog jeg det gamle windows drev ud. Og prøvede at boote fra det nye men det vilel den ikke.

Jeg kan godt boote fra den gamle hardisk og køre det nye windows..

Nogle der kan hjælpe ??

M.V.H AzaraT
Avatar billede johnstigers Seniormester
27. februar 2005 - 12:35 #1
Hold den gamle disk ude og installer windows. Sæt derefter den gamle disk i igen.
Avatar billede azarat Nybegynder
27. februar 2005 - 12:37 #2
Det kan jeg ikke da jeg kun har en opgraderings version af windows. Den søger om jeg har rettigherderne til at installere windows, derfor skal jeg have det gamle i..
Avatar billede james_t_dk Juniormester
27. februar 2005 - 12:41 #3
Ud med den gamle disk.
Installer den gamle windows version på den nye disk.
Installer din windows opgradering på den nye disk.
Så er du kørende, men du er formentligt langtfra færdig med at installere da alle dine programmer også skal lægges ind.
Avatar billede azarat Nybegynder
27. februar 2005 - 13:41 #4
Jeg har ikke den gamle windows cd. Det var installeret da jeg købte den i sin tid, fik kun en "recorvery" cd..
Avatar billede james_t_dk Juniormester
27. februar 2005 - 14:02 #5
Så installer din recovery CD på den nye disk. Der ligger din gamle windows på. Det er den eneste lovlige måde at gøre det på!
Avatar billede azarat Nybegynder
27. februar 2005 - 18:46 #6
Man kan ikke installere en recovery cd.. Men har fået det til at virke. Dowloadede et program for seagate ( det er dem der har lavet min nye harddisk ) der lavede det og kopierede mit windows drev over på det nye drev... :)
Avatar billede james_t_dk Juniormester
28. februar 2005 - 05:49 #7
husk at lukke!!!!

Men man kan nu normalt, på compaq og IBM, installere en recovery cd, ellers er der jo ikke meget recovery ved det!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester