Avatar billede lsskaarup Nybegynder
04. marts 2005 - 09:14 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Manuel dropdownværdi overskrives ved beregning

Jeg skal bruge noget E-input til et script, egentlig tror jeg det er en kombination mellem php og javascript, men fordi selve scriptet skal ligge i javascript-delen i systemet, så har jeg også oprettet det her.

På baggrund af en masse beregninger, returnere systemet en dimension i en dropdown boks, hvilket fungerer godt nok. Brugerne kan også ændre diverse værdier, og lave en beregning, som så returnere et prisoverslag. Brugeren kan jo så bl.a. ændre dimensionen til en anden end den forslået af systemet. Denne dimension gemmes i en database.

Problemet opstår i det, brugeren forlader siden, for senere at gå ind på den igen. Hvis de så foretager en ny beregning, bliver deres manuelle angivne værdi overskrevet, men den af systemet forslået, og det skal ikke ske. Så altså problemstillingen er hvordan jeg får tjekket på om brugeren har ændret dimension, og så bruge den i ny alle nye beregninger.

Koden er pt. som følger:

<?php
$index = 254;
for ($i=321; $i<=333; $i++) {
?>

    if (ds.r<?php echo $index-1; ?>.value > 0) {
    if (ds.r<?php echo $i; ?>.value == 'IPE' && ds.r<?php echo $index-1; ?>.value > 0 && ds.r<?php echo $index; ?>.value == 0) {
            ds.r<?php echo $index; ?>.value = IPE(i<?php echo $index; ?>);
    }
.
.
.//Samme beregning, bare på andre profiltyper
.

  else ds.r<?php echo $index+2; ?>.value = 0;
<?php
  $index += 5;
}
?>

Forklaringer:
Funktionen "IPE" er den der foretager udregningen for systemet.
$Index starter på 254, fordi dropdownfelterne har fået navn startende fra 254 og stigende med 5.

Jeg troede så jeg bare kunne sammenligne på om dropdownfeltets værdi var forskellige fra den af systemet forslåede, men det kan jeg ikke få til at virke.

Jeg håber det er til at forstå, og at nogle kan løse det på en smart måde.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
04. marts 2005 - 09:18 #1
Hov jeg glemte vist lige en } før else-sætningen
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
04. marts 2005 - 11:25 #2
Efter nogle sværdslag har jeg nu selv fået den løst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester