04. marts 2005 - 14:30Der er
5 kommentarer og 1 løsning
bærbar til spil
Hej alle Min søn ønsker sig en bærbar computer til sin konfirmation i begyndelsen af maj. Han vil mest bruge den til at tage med til kammerater, når de holder en spil-aften. Derfor skal den være supergod til spil, være let at sætte i netværk med andre (så er trådløst netværkskort vel ikke så godt, eller kan man få et, der går både til trådløst og almindeligt?) og have en god skærm. Designet og vægten betyder mindre, men den skal også kunne klare noget billedbehandling.
Jeg har læst artiklen om bærbare, men mangler alligevel et konkret bud på en god bærbar. Er der nogen som har nogle gode forslag? Og er det for tidligt at kigge efter en nu - ændrer markedet sig så hurtigt, at vi først skal købe den lige før konfirmationen?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Markedspriserne ændrer sig væsentligt hurtigt, så jeg ville foretrække at købe den lige før konfirmationen. Men hvis han skal have en bærbar computer til spil, så kan jeg hjælpe dig med at sige, det bliver dyrt hvis den virkelig skal være god til at spille spil på. Man kan købe dobbelt så gode, stationære PC'er, som er dobbelt så billige som bærbare. Det er selvfølgelig op til dig, om du har tænkt dig at bruge mange penge på det ;) Men det er alt jeg kan hjælpe dig med. Hvis han ikke har forfærdeligt meget i mod det, så ville det være at foretrække, at købe en stationær.
Hej Lasse Vi har en rimelig god stationær, men det er ret besværligt at slæbe den med til vennerne, og den har vel heller ikke så godt af, at blive flyttet rundt på hele tiden? Hilsen Susanne
Den tager såmænd ikke skade af, at blive flyttet rundt på hvis man bare sørger for, ikke at smide med den ;-) Jeg giver dig fuldt ret i, at det er besværligt at slæbe på sådan en, men du skal punge rimelig meget ud, hvis du skal have en bærbar der kan kører mange frames per second i alle spil. Det er selvfølgelig op til dig hvad du vil, men hvis du nu køber en bærbar så skal den i hvert fald mindst have noget i den her retning: 2, eller måske 2,5 ghz, 512 ddr ram, et geforce grafik kort, som mindst er fx5200 (helst højere eller xt udgaven) eller et radeon som er højere end 9600 (helst også pro, xt el. lign.). Hvis du køber sådan en bærbar kan den, efter mine erfaringer, godt runde de 12-15.000, hvor en stationær af den slags vel kun koster omkring 4000
I kunne vel også købe en super god stationær og så sørge for at få den i et kabinet med et håndtag på i toppen. Så kunne i lave sådan at alle kablerne osv. var lette at tage af eller direkte flytte??
en bærbar er, efter min mening, en man bruger til at arbejde på, og ikke til at køre spil på. Selvfølgelig kan en bærbar da køre spil, men hvis man stort set kun bruger computeren til spil, så SKAL man sådan set købe en stationær, medmindre man har mange penge.
De har en god processor (svarer til 2.5ghz P4+), godt grafikkort og rigeligt med ram. Jeg har selv en (1.5ghz), og jeg har ikke nogle problemer med at spille fx Counter-Strike: Source og Doom 3.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.