HJÆLP til opstart af webportal i MamboForge
Hej allesammenJeg har ledt efter et godt, overskueligt og frem for alt ekstremt brugervenligt CMS baseret på open-source med henblik på oprettelse af en webportal. Efter min bedste vurdering er det MamboForge (www.mamboforge.net)
Problemet er så, at jeg ikke har forstand på særlig meget af det praktiske hvad angår installation mv. Når det først er oppe at køre, tror jeg på, at det er så brugervenligt, at selv jeg kan finde ud det...! Men jeg har brug for hjælp til selve installationen. Alt det her med unpacking the installation file and uploading to the root-server, jeg forstår det nogenlunde, men slet ikke nok til at jeg kan få det til at fungere rent praktisk...! Endvidere skal der kobles alle tilgængelige moduler på sitet, sådan at jeg har alle muligheder for at få mig en avanceret wepportal.
Men jeg aner ikke om mamboforge kan komme op at køre uden at skulle programmeres ??? Som du nok har opdaget nu, er det ihvertfald ikke en opgave for mig !
Så det jeg har brug for er en MEGET hjælpende hånd !!!
Jeg udlodder ingen point, da jeg gerne betaler mig fra at få denne webportal til at virke.
Jeg håber at jeg nu overholder god skik på sitet, hvis jeg beder jer komme med et bud på, hvad denne opgave vil koste i DKK (evt. et cirka overslag)
Kan opgaven løses via fjernhjælp ?? Hvis ikke, bor jeg tæt på København og mødes gerne med den som kan hjælpe.
Med venlig hilsen
Rebo30
