Avatar billede morlin Nybegynder
16. marts 2005 - 20:10 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

kan ikke installere windows

Hejsa

Jeg er gået i gang med at installere windows 98 på min nye harddisk. Jeg har smidt bootdisketten i floppy-drevet og startet op med cd-rom. Den skriver så at windows98 ikke har fundet en gyldig fat og fat32 partition. Og at jeg skal køre fdisk for at løse problemet. Det gør jeg så, men så skriver den, at der ikke findes nogen harddisk. Godt så. Så prøver jeg at installere win98, men det kan heller ikke lade sig gøre. Den skriver at en midlertidig mappe ikke kan oprettes, og at hvis jeg har installeret HPFS eller NTFS på harddisken, skal jeg oprette en ms-dos-bootpartition for at installere windows. Jeg fatter ingenting .... har hårdt brug for hjælp !!!!
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
16. marts 2005 - 20:19 #1
Kan din harddisk ses inde i bios ?
En fdisk kan normalt altid se en harddisk, så det lyder for mig som om du måske ikke har jumpet din nye harddisk rigtigt, og derfor kan bios ikke se harddisken.
Avatar billede morlin Nybegynder
16. marts 2005 - 20:24 #2
min bios kan godt se harddisken .... det er en western digital. Den står som primary master
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
16. marts 2005 - 20:41 #3
Prøv at downloade denne diskette som kan klargøre harddisken for dig:
http://support.wdc.com/download/index.asp?cxml=n&pid=3&swid=23
Avatar billede morlin Nybegynder
16. marts 2005 - 21:25 #4
Data Lifeguard Tools 11 for DOS  ??? Hvad gør den fil ?? Og kan jeg lægge den ned på en dvd-skive og så køre den derfra ??
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
16. marts 2005 - 21:38 #5
Nej du skal downloade og derefter dobbeltklikke på den. Så laver den en diskette.
Denne diskette kan du boote på, og med det værktøj kan du partitionere og formatere harddisken. Herefter skulle du så kunne installere 98 på normal vis.
Avatar billede morlin Nybegynder
16. marts 2005 - 21:47 #6
okay ... problemet er bare at jeg ikke har et diskdrev på min bærbare, så jeg kan ikke lave en diskette. Hmmmm..... må vist ha fat i en kammerat
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
22. marts 2005 - 10:17 #7
Fik du det til at virke ?
Avatar billede morlin Nybegynder
03. november 2005 - 15:19 #8
sådan
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester