og du har lagt datoerne ind i de to variable datoet og datoto ?
Når man har med datoer fra recordset kan det være en god ide at bruge CDate så man er sikker på at variablen er af type Date/Time når if sætningen sammenligner:
<% if rs("storrelse") > 4 AND (DateAdd("M", 1, Date) > Cdate(datoet) AND Cdate(datoto) < date()) then %>
hmm det hjalp heller ikke:( ved kan være problemet? spørg endelig løs! og hvis du vil noget bestemt så sig til! kan det være min if sætning? eller er det pga. den ikke kan finde ud af det når det er en dansk server?
Er du sikker på din tekst beskrivese er rigtig det skal ikke være: Vise de poster hvor datoet er større end dags dato minus 1 måned og hvor datoto er større end dags dato.
Meningen med de to kolonner er at der i datoet bliver gemt dato'en for hvornår indholdet er blevet gemt.. datoto gemmer så på en udløbs dato.
Sagt med forretningsord er det jeg prøver at lave for at noget skal blive vist på hjemmesiden skal der mindst være gået en måned fra da det blev oprettet og så må udløbsdatoen ikke være overskredet (datoto)
I dag melder jeg mine side til databasen (datoet) om en måned er den blevet bearbejdet og og den vil blive vist på siden, men først om en måned. Siden vil blive vist helt indtil udløbsdatoen (datoto)
håber det var mere forståeligt eller i det mindste forklare koden jeg lagde ud med:)
<% (DateAdd("M", 1, Date) > Cdate(datoet) AND Cdate(datoto) < date()) then %>
jeg prøver lige at lege lidt med det. skal gerne have den med størrelse med også så det må være noget med endnu en if sætning. råber op hvis jeg ikke kan det:)
Ja det er også det bedste, det skulle give mindst problemmer.. hehe.
Nu spørger jeg måske dumt igen :) Men du har to linjer hvor datoet og datoto bliver sat? Det er bare fordi alle andre steder bruger du rs("xxx") og ikke en variable.
Prøv evt. at rette if sætningen til dette så det kun er med datoerne:
<% if (DateAdd("M", -1, date) > datoet AND datoto > date()) then %>
datoet og datoto bliver ikke sat på denne asp side jeg gik ud fra man bare kunne bruge navnene på dem nu hvor man gennemløber en løkke alligevel. datoet og datoto skal også være rs() kan jeg høre på det hele men vil den forstå det?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.