Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
25. marts 2005 - 19:51 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Jeg skal bruge et forum

Hej!

Jeg skal bruge et forum i PHP :). Altså, Det skal være sådan at man opretter sig som bruger på forsiden i forummet og så logger ind.  Når man så logger ind kan man gå ind i de forskellige kategorier og skrive et indlæg dér. Personen får selvfølgelig et selvvalgt login navn og selvvalgt kodeord. Det skal være sådan at jeg selv kan ændre på de forskellige kategorier og måske lidt på udeseendet i Dreamweaver MX 2004. Forummets farver skal være lidt ligesom denne side: www.dunniazies.frac.dk .. (Det skal ikke være et phpBB forum eller andet som bare er hentet ned fra nettet)

Tak på forhand :D
Avatar billede bromer Nybegynder
25. marts 2005 - 19:53 #1
og hvilket budget havde du forestillet dig?
Avatar billede dennismp Nybegynder
25. marts 2005 - 20:00 #2
Hvorfor må det ikke være et eksisterende forum? Det er jo bare om at customiserer layoutet så det passer til jeres hjemmeside
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
25. marts 2005 - 20:13 #3
dennismp ja det må godt være et eksisterende forum hvis I kan customisere det så det ligner vores side.. Men der må ikke være ads fra andre sider eller noget :) Til bromer: Har ikke forestillet mig at jeg vil putte penge i det..
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
25. marts 2005 - 20:19 #4
Forummet må heller ikke "fylde" for meget..
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
25. marts 2005 - 22:19 #5
jeg ved ikke hvilken branche du er i, men jeg kunne os godt tænke mig at få malet hele huset - altså uden at smide penge i det?
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
25. marts 2005 - 23:26 #6
Spil "branchen".. Den er til et gaming site..
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
25. marts 2005 - 23:26 #7
Du kunne jo smide point i det ;)
Avatar billede bromer Nybegynder
25. marts 2005 - 23:30 #8
pointen er at du med meget stor sandsynlighed ikke finder bare een udvikler som gider at bruge sin tid på at skrive et forum eller tweake et eksisterende for point på eksperten.

Det kan godt være at jeg misforstår men denne kategori er til mere seriøse problemstillinger / opgaver, hvor folk køber deres hjælp.
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
26. marts 2005 - 10:56 #9
bromer: Jeg regnede heller ikke med at jeg ville finde en som ville lave et forum helt selv. Men, det er jo altid noget at prøve, ikke sandt?
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
26. marts 2005 - 22:30 #10
Men dennismp er du ved at lave noget eller? :P
Avatar billede dennismp Nybegynder
27. marts 2005 - 00:00 #11
Nope. Jeg er ikke designer..
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
27. marts 2005 - 11:45 #12
Så meget ska du da heller ikke designe ;)
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
27. marts 2005 - 11:45 #13
Men hvis ingen laver noget.. Er der så nogen der vil hjælpe mig med at sætte et phpBB forum op for 40 point?
Avatar billede jakobvester3 Nybegynder
30. marts 2005 - 16:28 #14
BAh! ;D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester