Avatar billede jmc Nybegynder
29. marts 2005 - 14:41 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor vil denne selectionsboks ikke autovælge?

<select name="virksomhedstype" id="select5">
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "0" then response.Write("selected")%> value="0">Virksomhedstype</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "1" then response.Write("selected")%>value="1">Privat</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "2" then response.Write("selected")%>value="2">Offentlig</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "3" then response.Write("selected")%>value="3">Organisation</option>
                    </select>

Dette virker ikke, har du et råd?
Avatar billede medions Nybegynder
29. marts 2005 - 14:43 #1
Prøv sådan her:

<select name="virksomhedstype" id="select5">
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "0" then response.Write("selected")%> value="0">Virksomhedstype</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "1" then response.Write("selected")%> value="1">Privat</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "2" then response.Write("selected")%> value="2">Offentlig</option>
                      <option <%if request("virksomhedstype") = "3" then response.Write("selected")%> value="3">Organisation</option>
                    </select>

//>Rune
Avatar billede mortency Nybegynder
29. marts 2005 - 14:53 #2
<select name="virksomhedstype" id="select5">
    <option value="0" <%if request("virksomhedstype") = "0" then response.Write(" selected")%>>Virksomhedstype</option>
    <option value="1" <%if request("virksomhedstype") = "1" then response.Write(" selected")%>>Privat</option>
    <option value="2" <%if request("virksomhedstype") = "2" then response.Write(" selected")%>>Offentlig</option>
    <option value="3" <%if request("virksomhedstype") = "3" then response.Write(" selected")%>>Organisation</option>
</select>
Avatar billede milandt Nybegynder
29. marts 2005 - 14:57 #3
tror at grunden til at det ikke virkede kan finde i følgende:

then response.Write("selected")%>value="1">

i ovenstående ville der komme til at stå

selectedvalue="1"

og det er hverken fugl eller fisk
Avatar billede mortency Nybegynder
29. marts 2005 - 15:07 #4
//Milandt

Ikke på mitt svar! ;-)
Avatar billede milandt Nybegynder
29. marts 2005 - 15:12 #5
nej, men siger bare at det var derfor det ikke virkede..

nogen gange kan det være en god ide lige at bruge browserens View Source funktion og se hvilken HTML der er blevet genereret ud fra asp-koden i sådan situationer.
Avatar billede mortency Nybegynder
29. marts 2005 - 15:13 #6
Helt enig.
Avatar billede jmc Nybegynder
29. marts 2005 - 19:23 #7
Det virkede da fint, tak for svaret medions
Avatar billede medions Nybegynder
29. marts 2005 - 19:48 #8
Anytime.

//>Rune
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect