02. april 2005 - 14:54Der er
21 kommentarer og 3 løsninger
Opgraderig af gammel pc
Hey Experts
Jeg har en gammel AMD K6 som jeg gerne vil ha´ opgraderet lidt.
Det er en AMD k6 proceccor og et ASUS P5A bundkort.
Normalt kørte den med 2 x 64 MB SDRAM og et RIVA TNT 16MB grafikkort. Og det køre den fint;)
Men nu har jeg fået 2 x 512 Mb SDRAM og et Geforce 4 128Mb ram´s grafikkort og vil selvfølge gerne ha´ det til at køre...
MEN: Når jeg har kun har sat den ene af ram-blokkene (512Mb) i læser den det kun som en 256Mb? og når begge er i får jeg 512Mb??? WHY? + den skriver en fejlmelding: CMOS CHECKSUM ERROR?
Desuden ville jeg jo gerne bruge det "nye" grafikkort men så kommer den med et laaangt beep og tre korte! Altså en alvorlig fejl hvorfor det? :(
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Glem alt om 2x512Mb, max. størrelse pr. modul er 256Mb.
Klippet fra en anmeldelse: 'The motherboard has 512K of 5 ns cache'. There are three, 168-Pin DIMM sockets on the board which can support up to 768 MB; however, the chipset/cache' limits the amount of memory which can be cached to 128 MB. 33 Mhz UDMA is supported.'
Ja, 7degreez har forhåbentlig opgivet at 'forbedre' sin computer. Beep-koderne siger at den ikke finder noget grafikkort, eller at grafik-ram er defekt. Skulle det have vist sig, at det bare var fordi kortet ikke var sat ordentlig ned i soklen, vil forbedringen alligevel være minimal. De to 512Mb kan ikke køre i det bundkort - at gemme dem til en senere bundkortopgradering er dumt, alle nyere kort benytter DDR-ram.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.