08. april 2005 - 12:57Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke tænde
en computer der ikke giver noget signal på skærmen, har prøvet agp kort og pci kort (skærm) også prøvet anden skærm. computeren virkede i forgårs ide kabler og strøm har været pillet ud og nu virker den ikke. bare sort skærm. hdd og power led lyser.
kan det være det lille batteri på bundkortet? eller andet?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Slettet bruger
08. april 2005 - 13:00#1
Nej det er uden betydning i det her, grafikkort, bundkort, ram eller PCU er synderen
Synes godt om
Slettet bruger
08. april 2005 - 13:02#2
Hvis du har haft strømforsyningen ude er du så sikker på at du har fået trykket stikket ordenligt på plads i bundkortet ?
strøm forsyning har ikke været pillet ud. cpu har heller ikke været afmonteret. virkede i forgårs. har prøvet et andet grafikkort. hvis den ene ram blok er i stykker. kan den så ik tænde?
Synes godt om
Slettet bruger
08. april 2005 - 13:11#4
Du skriver da " kabler og strøm har været pillet ud og nu virker den ikke. " CPU en kan altså udmærket gå hen og dø uden at den skal pilles ud "hvis den ene ram blok er i stykker. kan den så ik tænde?" Nej
Prøv lige at trykke alle enheder fast ned i soklerne igen. De kan have lirket sig løs da du var inde og rode. Check også at harddiskledningerne er trykket fast til, især fladkablerne, og også at du ikke har vendt et af fladkablerne forkert. (dette er ikke muligt hvis der er tappe på stikkene, men de gamle kabler var der ikke tappe på)
check i manualen.. det er tit jp 5-6, hvor jumperen lige skal flyttes over på den 3. pin, husk at slukke. Ellers fjern det lille batterie på bundkortet i nogle minutter.. husk at slukke pcén..O)
rammen skulle skiftes, hvis nogle føler sig snydt for point så skriv.
Synes godt om
Slettet bruger
13. april 2005 - 16:06#12
Som du kan se skrev jeg 08/04-2005 13:00:50 "grafikkort, bundkort, ram eller PCU er synderen" Så jeg finder det absolut ikke korrekt at du selv tager pointene
helge C. har oprettet et spg 150point til helgec. så kan du få dem
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.