16. april 2005 - 22:17Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Installere Indy 10 i Delphi 7
Hej Jeg har et problem med at installere Indy 10. Jeg har prøvet at fjerne Indy så godt jeg kunne fra Delphi 7, men når jeg har installeret Indy 10, så kommer der en masse fejl om at der er 2 af hver slags komponenter. Nogen der ved hvordan jeg fjerner det helt?
Normalt burde der ikke være nogle problemer, men jeg har prøvet på en enkelt maskine hvor jeg havnede i samme problemer som det lyder til du er i. Det var lidt af et h...... at få det til at virke, men det lykkeds til sidst. Start med at lave an backup af din Borland folder og/eller brug windows "Systemgendannelse" - så du har noget at "rulle tilbage på" hvis uheldet skulle være udse.
Såvidt jeg lige husker så afinstallerede jeg alt vedr. Indy, som kunne afinstalleres. Herefter slettede jeg alt på maskinen der havde med Indy at gøre (under Borland/Delphi folderen). Sidst og ikke mindst så ryddede jeg alt i Registreringsdatabasen der havde med Indy at gøre. Du skulle således nå til et tidspunkt hvor du kan starte Delphi uden at den forventer at finde noget der har med indy at gøre. Til sidst installerede jeg Indy 10, og så virkede det som det skulle.
Synes godt om
Slettet bruger
17. april 2005 - 11:58#2
Jeg prøvede at bruge min CD til at modify'e min installation. Nu har jeg så installeret Indy 10. Det virker også perfekt :-)
Ja det lyder til at jeg tog den besværlige vej, men bare det virker så er alle glade. Giv du dig selv de velfortjente 60 point ;-)
Synes godt om
Slettet bruger
20. april 2005 - 18:04#4
Ok. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.