18. april 2005 - 13:32Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Disable luk knap i Explore
Kan med et java script sørge for at en bruger ikke kan lukke for et vindue med luk knappen det lille kryds i hjørnet af browseren. Jeg vil have brugeren til kun at kunne lukke vinduet hvis han bruger min luk knap. Jeg forestiller en fumktion i stil med nogen steder hvor man ikke kan markere noget på en hjemmeside.
Du skal dælme ikke komme her og bestemme, hvem der må lukke sin browser eller ej. :)
Ikke blot ville det være møgprovokerende og garantere dig, at dine besøgende aldrig kom igen, det ville også give mulighed for alvorligt irriterende reklamer!
Sagt med andre ord: nej, det kan du selvfølgelig ikke.
Noget helt andet er, at det skal du da aldrig basere dit site på. Altså at man lukker det via din knap. Så må du i stedet tænke det om og lave det mere fornuftigt, for brugere gør hvad de har lyst til.
Nej... det ville da muligvis være verdens mest ubrugervenlige funktion, hvis det kunne lade sig gøre? Tænk, at være 'låst inde' på et website - uden mulighed for at lukke for braset?
Hvad er det du vil opnå med funktionen, er det fx med henblik på kiosk-browsing? I så fald er der andre muligheder, som er noget bedre.
Jeg siger tak for de venlige svar. Problemet er sådan set at når man bruger min luk knap slette en session og vinduet lukker. Det vil det jo ikke gøre hvis man bare bruger krydset.
Så du har selv fortjent pointene? Bare fordi, du spurgte om noget umuligt og folk gav sig tid til at svare på det?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.