23. april 2005 - 18:38Der er
22 kommentarer og 1 løsning
nyt bundkort der ikke vil starte P4i48
Hej Jeg har et nytbundkort, der ikke vil starte. Jeg har stortset testet alle andre dele, har nye ram. Men på bundkortet står der at det understøtter en intel celeron, men det er ikke den processor jeg har, jeg har godt nok en P4, men det er ikke en celeron. Udover det tænkte jeg på, om nogen vidste om sådan et bundkort er låst via jumper fra fabrikken ? har kigget, men mener mine jumper står rigtigt
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg kan overhovedet ikke komme ind i bios'en, den starter ikke op, den tænder, harddisken kan jeg høre starter op, cd'rommen, men den får ikke noget signal på skærmen.
Dit kort understøtter Socket 478, Intel Pentium 4 (Northwood / Prescott) / Celeron.
Hvor gammel er din CPU ? ?
Der sidder nogle messingstudser i kabinettet, hvorpå bundkortet er påskruet. Der må kun være messingstudser de steder, hvor der i bundkortet er skruehuller. Hvis du ikke er 100 % sikker på, at det er tilfældet, er det klogt at undersøge det.
min cpu er ca. 2 år gammel, og jeg har set efter under bundkortet, der er kun plads til 6 skruer, og der er også kun plads til dem i kabinettet. Der sidder ikke nogle ekstra messing dimser.
altså jeg kommer overhovedet ikke ind til bios'en. Jeg prøver lige med en celeron processor om lidt, så skal jeg se om den starter. Det kunnne være min processor som jeg prøvede med måske var brændt af. Købte det nye bundkort da jeg regnede med at det var mit bundkort der var røget.
Prøv at clear cmos. Se i manual for jumpersettings. Husk at slukke for strømmen - tag batteriet ud - flyt jumperen. Se instruktioner i bundkortsmanualen. Ellers lyder det mest som et kompabilitetsproblem mellem cpu og mobo.
Den virkede ikke med celeron processoren. Har afprøvet min gamle processor som ikke er en celeron på en anden, mit grafikkort og ram, på en anden, og de virkede allesammen. Men den vil stadig ikke tænde.
"Hvis du lige har løsningen på problemet, så laver du dit indlæg som et svar. Hvis du skal have spørgsmålet uddybet, eller bare kommer med et muligt løsningsforslag laver du det som en kommentar."
jamen jeg er næsten sikker på at den virker, den står nemlig konstant og lyser, og kan åbne og lukke for cd rom drevet mens den arbejder, og intet signal sender til skærmen.
Jamen jeg nåede så langt, efter at have brugt 6-7 timer på den, gik jeg ned med den hos forretningen, og venter nu på at høre fra dem igen, fik at vide det muligvis kunne være en defekt bundkort :(((((((((((((. Men vender tilbage når jeg har fået svar frea dem.
Kom med et svar, dem af jer der vil ha points. Jeg afleverede det til forretningen igen og fandt ud af at det var defekt, altså jeg havde købt et defekt bundkort. :)))))))))))))))
Jo det kan jeg da godt, men jeg mener ikke jeg var til meget hjælp.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.