Avatar billede ttrold Praktikant
06. maj 2005 - 17:51 Der er 1 løsning

Køb af trådløs router

Hej.

Jeg skal til at købe mig trådløst netværk derhjemme til.

Er der nogle der kan komme med nogle gode råd til hvad jeg skal købe. Jeg vil maksimum bruge 4-500 på det. Jeg har trådløst netkort i min PC men jeg ved ikke om det er 54mbit eller kun 11mbit.

Her er linket en tilsvarende maskine på EDB-priser:
http://www.edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=112917

og jeg vil også lige høre - er der forskel på trådløs-router og trådløst accesspoint?

Håber i kan hjælpe
/TTrold
Avatar billede kenp Novice
06. maj 2005 - 19:36 #1
hvis den er tilsvarede den så er det 54 mbit trådløst du skal vælge.

ja forskellen er at den ene har routerfunktion (samt firewall mv.) hvor et accesspoint kun er en trådløs swich.

Så hvis du ikke har en router i forwejen så vill ejeg da vælge en trådløs router.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester