Hejsa
Hvad er prisen du vil smide, for har et super lækkert sæt til dig evt.
Det lader til at du også skal have CPU, selvom overskriften siger bundkort og RAM ?
Bundkort
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=99767650 kr
Det er vigtigt her, at du får en revision 2 af dette kort. Dette er forberedt på at bruge CPU'er lavet på 0.09nm.
Dertil kommer det, at når man snakker AMD64, er det meget vigtigt at du vælger processore - som er bygget på 0.09micron.
Når producenter som f.eks. amd laver mindre nm så er det fordi at de små baner som strømmen føres i laves tyndere. Når de små baner laves tyndere, så er de rmindre modstand i dem, for vi ved jo alle at der er elektronisk modstand i alt (undtagen superleder, men de existerer jo kun på teoretisk plan).
Og jo mere modstand jo mere varme går der spildt, dvs. at energien der sendes rundt i cpuen(også kaldet strøm) skal bruge mere af dens egen egen energi til at komme rundt, da der er mere modtstand.
CPU
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=1029001000 kr.
Denne er lavet med 0.09nm og er rock stabil!
http://www.computer-parts.dk/cgi-bin/shop/BL6464Z402.html750 kr pr 512MB Dette er SUPER RAM!!
Test
http://www.tweakup.dk/article/432/dk/