18. maj 2005 - 13:15Der er
7 kommentarer og 1 løsning
trådløsnetværk Topcom
hejsa jeg har lige købt en trådløs router topcom, men jeg ved ikke hvordan jeg sørger for at andre ikke kan bruge min adsl forbindelse. nogle der kan forklare mig i detaljer hvordan jeg sætter noget sikkerhed på. jeg har en stationær og en bærbar som skal kobles på. internettet virker fint men jeg tror bare folk kan logge sig på min forbindelse.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det er ikke noget du slår til, men i opsætningen af LAN på din router, kan du fortælle den hvilke Computer Navn der har tilladelse til at anvende routeren, og så finder routeren PC'en med dette Computer Navn, og dens mac. Du skal så blot fortælle din router, at den kun skal forbinde til de PC'ere du har givet adgangs tilladelse.
På min hedder det Wireless Settings, og derunder er der et Wireless access list. Der tilføjer jeg de Computer Navn, som skal have access, og inden jeg saver, markerer jeg "turn access control on".
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.