Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 17:46 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Dele printer på hjemmenetværk

Håber denne opgave hører til de mere rutineprægede...

Kort fortalt vil jeg gerne kunne udskrive fra min bærbare, til min stationære, som er tilsluttet en printer (Canon MPC400 Smartbase), med et A-B kabel. Relevante oplysninger følger:

PC´erne er forbundet via en switch (Topcom Skyracer WBR244) med RJ45-kabler.

Der er konfigureret et trådløst netværk på router´en(?)

Begge maskiner bruger XP.

Printeren er stilt til at være delt på den stationære.


Jeg har selvføgelig kørt XP-guider o.s.v. uden resultat.
Håber nogen kan ryste en hjemmelavet guide ud af ærmet  ;)

P.f.t. Jon
Avatar billede gudmundp Praktikant
30. maj 2005 - 18:06 #1
prøv at tilføje ipx protokollen
Avatar billede gudmundp Praktikant
30. maj 2005 - 18:07 #2
jeg glemte at sige på begge maskiner
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 18:09 #3
Øhh.. Hvordan og hvad er det?
Avatar billede gudmundp Praktikant
30. maj 2005 - 18:30 #4
du går ind i kontrolpanet og dobbeltklikker på netværksporbindelser højreklikker på din lan forbindelse og vælger egenskaber vælg derefter installer vælg protokol og vælg tilføj vælg ipx protokollen og derefter ok og til sidst luk så skal du måske genstarte
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 18:53 #5
IPX er hermed installeret.

Jeg kører tilføj printer-guiden på den bærbare > søg efter printer, resultat: ingen printer bliver fundet!
Jeg prøver så at angive \\stationær-navn\printer-navn til guiden og får fejlmeddelelsen:

...printernavn forkert eller forbindelsen til server, der styrer printer er blevet afbrudt...
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 19:00 #6
Er tilbage 20.30
Avatar billede gudmundp Praktikant
30. maj 2005 - 20:30 #7
computerne skal også være medlem af den samme arbejdsgruppe og må ikke have samme navn
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 20:41 #8
jeg tjekker lige..
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 20:52 #9
Nu sker der vist noget  :)

De havde forskellige navne, men tilhørte ikke samme arbejdsgruppe, jeg har nu stillet den bærbare til at høre under gruppen XXX, som er navnet på det trådløse netværk... er det et problem?
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
30. maj 2005 - 21:02 #10
Det virker ikke :((
Avatar billede gudmundp Praktikant
30. maj 2005 - 21:37 #11
det tror jeg ikke det betyder noget bare de er medlem af den samme arbejdsgruppe
Avatar billede ole_madsen Ekspert
31. maj 2005 - 08:08 #12
Du behøver ikke IPX protokollen til at printe over netværk.

Du skal sørge for, at brugeren på din bærbare er oprettet på den stationære med SAMME NAVN og SAMME PASSWORD. Ellers vil du ikke få adgang til printeren. (eller PC´en).

Ellers burde du fra start->Kør kunne fange \\stationær-navn\ - gå ind under PRINTERE (selv om du forhåbentlig ser printerens delenavn i "roden", skal du altså gå ind under printere). Under "printere" ser du igen printeren - højreklik på den og vælg installer/forbind til.

Så SKULLE du få printeren installeret, og BURDE kunne printe. Forbehold tages - det kan jo ske der er opsætninger jeg ikke kender til :-) Det kunne f.eks. være, at du har en firewall kørende på den stationære. Så skal du give tilladelse til print i den. Virker det ikke, så prøv at slå firewallen fra kortvarigt, for at se om det kommer til at virke - så ved du da hvor du skal fejlsøge....

Trådløst? - hvis du ikke bruger det til noget, så sørg for at spærre det af. Ellers er det en invitation til folk på gaden om at hacke dine computere og evt. bruge din ADSL forbindelse... (og tro mig - det sker...)
Avatar billede novice-so-far Nybegynder
05. juni 2005 - 21:07 #13
tak for indsatsen
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. juni 2005 - 11:44 #14
Kom det til at virke?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester