Avatar billede tnla Mester
02. juni 2005 - 13:45 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Farvepatron gir ingen farve

Jeg har sat en helt ubrugt farvepatron i min printer Lexmark 3200, men den printer kun sort/gråt. Kan blækket i patronen være størknet, eller hvad?

Når jeg vil printe, får jeg i øvrigt besked om at der er opdaget en ny patron og opfordres til at klikke på opsætning. Den skal jeg så opdatere og markerer at der er sat en ny farvepatron i printeren, men også på diagram-tegningen af patronen ser den tom ud.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
02. juni 2005 - 13:55 #1
En ny blækpatron kan sagtens være stoppet, hvis den er gammel (lidt selvimodsigende :-)

Men på siden af patronens pakning, står der typisk en "sidste ibrugtagnings" dato. Er du ud over den dato, kan den have ligget i langt tid hos forhandleren (eller hjemme i en skuffe), og derfor være blevet for gammel.

Men det kan også ske at du har glemt at fjerne beskyttelsestapen, der sidder foran blækhovedet. Prøv at tage den ud igen og tjekke - dels for tape, dels for om der skulle være en udløbsdato printet på selve patronen.

Virker det stadig ikke, må den retur til forhandleren - så er det jo en defekt, og så kan den byttes på garantien.
Avatar billede boxer Praktikant
02. juni 2005 - 13:59 #2
Det lyder lidt som om du har fået en "genbrugspatron" Altså en brugt patron der er fyldt op igen. Disse patroner har nemlig et problem med at de bliver ved med at vises som tomme i opsætningen. At den så kun printer sort og grå tyder på at der kun er fyldt sort farve i. Men dyserne kan også være stoppede.

Hvis du lige har købt patronen vil jeg råde dig til at få den byttet.
Avatar billede boxer Praktikant
22. juni 2005 - 17:33 #3
Fik du løst problemet?
Avatar billede tnla Mester
23. juni 2005 - 13:22 #4
Har haft lidt rod i mine mails, så jeg har først set jeres kommentarer nu, men tak for dem.

Jeg har opdaget at den faktisk HAR farver i sig, men grunden til at jeg opfattede det hele som gråligt, er at det er meget matte og mørke farver og de gengiver slet ikke skærmbilledets farver (rød på skærmen kan fx være blå på udskriften og omvendt). Måske hjalp det også at jeg rystede patronen, men farverne er i hvert fald forkerte, og jeg får stadig "ny patron opdaget"-beskeden hver gang jeg klikker print.

Jeg købte den af en privat som aldrig havde brugt den... Der står ingen dato på. Beskyttelsestapen HAR jeg pillet af. Jeg vil undersøge om jeg kender nogen der har en Lexmark printer, som patronen passer til, og så se om samme problem opstår.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. juni 2005 - 14:07 #5
Så kan der jo være sket det, at det er en "uoriginal" eller genfyldt patron. Her er ofte problemer med blæk af for dårlig kvalitet, eller at blækket "løber over" og blandes i det i de andre kamre...

Er det tilfældet, vil kun en ny patron hjælpe.

Det at du ryster den kan iøvrigt også give "overløb" i blækket. Så kan du måske redde den ved at printe store mængder ud, så man får renset godt igennem i blækkanalerne.

Personligt ville jeg nok ikke gidde så meget, og gå ud og købe en ny patron.
Avatar billede tnla Mester
27. juni 2005 - 11:34 #6
Lyder meget sandsynligt. En anden gang vil jeg nok lade være at ryste patronen! Dog undrer "ny patron opdaget" beskeden mig stadig. Men tak for hjælpen, I kan jo angive det som svar og få point....
Avatar billede boxer Praktikant
27. juni 2005 - 11:50 #7
http://www.dr.dk/rabatten/arkiv/2005/februar/16_blaekpatro_genfyld.htm
http://www.google.dk/search?hl=da&biw=989&q=refill+%2B+printer&btnG=S%C3%B8g&meta=lr%3Dlang_da

Et par links hvis du for eftertiden har mod på selv at genfylde dine printerpatroner. Der er også mulighed for at finde en billig original/uoriginal patron.
Du skal selvfølgelig ikke forsøge med den defekte patron du har nu :o)

Held Og Lykke
Avatar billede tnla Mester
30. juni 2005 - 12:15 #8
Takker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester