06. juni 2005 - 16:49Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Flere instancer af Tomcat 5 på samme server
Hej
Er der nogen som har en brugbar beskrivelse af opsætning af flere Tomcats (5.5) på samme Windows (2003) ? Det er til en midlertidig løsning hvor test og prod skal ligge på samme maskine, men Tomcat'erne skal adskilles fuldstændigt.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
NB: det er lidt mere tricky hvis du vil have begge soim service, men hvis prod kører som service og test startes fra konsollen så er det så nemt som beskrevet
Tak, men på 5'eren startes Tomcat med en .exe-fil og kopien bliver ved med at hente service-opsætningen på den oprindelige installation. Og dermed forsøger den bare at starte den samme instans anden gang. Også selvom jeg prøver at sætte f.eks. CATALINA_BASE og CATALINA_HOME først.
Nej, jeg har ikke andet en 2 exe og 2 jar-filer i min \bin. Jeg ved ikke om det er en 5.5-ting. Jeg kunne måske selv lave en BAT til at starte den op, men i stedet har jeg nu (med besvær) installeret begge tomcat som services, som kører nu.
Men tak for hjælpen - jeg kan ikke helt huske hvordan jeg sender points til dig!?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.