Avatar billede jjdk Nybegynder
11. juni 2005 - 23:47 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

McAfee boot CD - hvordan

Hej.
Jeg er er den lykkelige bruger af McAfee og ejer en original McAfee installations og boot CD.
Der er tale om version 8, men den er nu over 1 år gammel.
Jeg kan boote på CD'en, og tjekke en PC for Vira. Men der er jo ikke ajourført.
Nogen der har en opskrift på, hvordan jeg brænder en Boot-CD med de nyeste viratjek.
Avatar billede halvamatoer Nybegynder
12. juni 2005 - 10:12 #1
Hvis jeg forstår dig rigtigt drejer det sig om bootscan.exe - der downloader du en ny version følg instruction fra mcafee help - find bootscan.exe delen
Man kan ikke linke direkte.

http://ts.mcafeehelp.com/?siteID=1&resolution=1024x768
Avatar billede jjdk Nybegynder
12. juni 2005 - 17:10 #2
Det jeg efterlyser, er en CD, hvorfra jeg kan boote (altså uden af PC'erens styresystem indlæses) og derefter scanne hele PC'eren for vira, incl. de seneste nye.
Jeg kan sagtens finde ud af det med McAfees version 4.5, da jeg blot henter seneste Superdat-fil og udpakker den i en mappe på PC'eren og derefter brænder en CD. Til denne version anvender jeg en boot-diskette, men den virker ikke under WinXP, da jeg mange gange får en melding om, at jeg ikke har adgang til filerne. Det kan være, at det slet ikke kan lade sig gøre, at boote fra en CD og scanne beskyttede filer under XP.
Avatar billede jjdk Nybegynder
30. december 2005 - 11:17 #3
jeg lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester