Avatar billede mads_ks Nybegynder
15. juni 2005 - 21:50 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Har jeg virus?

Hey...

Tror jeg har fået virus, da jeg har trykket på et link som kom fra en kontaktperson på MSN messenger. Mit Norton Antivirus vil ikke starte op når jeg starter computeren, og hvis jeg prøver at starte programmet manuelt, står auto protection til "deaktiveret". Når jeg så "aktiverer" det, og går ud igen, og ind i det igen, står det til "deaktiveret" igen.
Nogen der aner hvad det kan være?
Andet problem jeg har oplevet siden er, at hvis jeg fx går ind på google.dk og søger på "online virus scanner" kan jeg stort set ikke gå ind på nogen af siderne. (Siden kan ikke vises)
Det sker fx ved denne side:
http://housecall.trendmicro.com/

Please hjælp...
Avatar billede thesurfer Nybegynder
15. juni 2005 - 21:56 #1
1) Download "avast!"-antivirus: http://www.avast.com/eng/down_home.html
2) Hiv internet stikket ud af computeren
3) Fjern Norton Antivirus (det er faktisk noget l*rt!)
4) Installer "avast!" antivirus
5) Scan computeren

Hvis der stadigvæk er problemer:

Følg vejledningen for Spybot og HijackThis her: http://www.arlet.dk/spybothjt.htm

Smid loggen herind, i dette spm, så vil vi kigge på den. Husk at indsætte *alle* linier fra loggen herinde.

(dette indlæg betyder ikke at jeg tager loggen)

/theSurfer
Avatar billede mads_ks Nybegynder
15. juni 2005 - 22:03 #2
Takker for det hurtige svar... Er igang med at hente Avast...
Vender tilbage hurtigts muligt.

Takker
Avatar billede thesurfer Nybegynder
15. juni 2005 - 22:24 #3
Hvis der er nogen der undrer sig over punkt 2, er det for at minimere risikoen, for at en person kan styre computeren, hvis det skulle være tilfældet..

Faktisk er det bedst, at downloade filen fra en anden computer, efter at man har hevet stikket ud..

Men væk med Norton Antivirus.. hvis man ikke kan fjerne det, skal man forbi http://www.symantec.com (dem der laver Norton Antivirus) og hente et program, der gør det muligt at fjerne Norton Antivirus.. programmet skulle vist placere Norton Antivirus i Tilføj/Fjern Programmer, i Kontrolpanelet..

avast! antivirus kan klart anbefales.. den skal muligvis søge efter opdateringer efter installationen.. hvis den vil det, bliver du nød til at sætte internet-stikket i igen..

/theSurfer
Avatar billede thesurfer Nybegynder
15. juni 2005 - 23:31 #4
Jeg smutter for i aften.. kigger forbi i morgen..

/theSurfer
Avatar billede goaul Praktikant
16. juni 2005 - 03:31 #5
Avatar billede mads_ks Nybegynder
24. juni 2005 - 14:39 #6
Der gik helt koks i det med den computer, så formaterede det hele. Kunne ikke fjerne Norton helt, og ikke scanne den helt igennem med Avast.

Jeg vil gerne give Thesurfer pointene hvis der bliver oprettet et svar?
Avatar billede thesurfer Nybegynder
25. juni 2005 - 01:45 #7
Du kan bare beholde dem.. smid selv et svar, marker dit navn i boksen til venstre, og klik på Accepter-knappen..

/theSurfer
Avatar billede mads_ks Nybegynder
14. maj 2008 - 08:28 #8
Bedre sent end aldrig :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester