26. juni 2005 - 11:41Der er
28 kommentarer og 2 løsninger
PIC microprocessorer
Hej jeg vil til at i gang med at lære om microprocesorrer og har fået at vide at PICs er gode at starte med. Jeg skal have købt mig en billig brænder og ville gerne vide om denne er god til en begynder: http://www.brinck.dk/byggesaet/br875.asp Så skal jeg også have købt en PIC regner med at købe en PIC16F84 er den ikke god nok til en start? Og til sidst vil jeg jo så starte med et project så jeg kan lære noget om det jeg tænkte på at prøve at bygge dette: http://www.ke4nyv.com/picprojects.htm det er det nede på siden hvor der står LED Chaser er det godt og starte med at lave det eller er der nogle der har andre gode forslag links? jeg er totalt begynder så det må godt være noget nemt :D
Hej Jeg kender ikke alle div. kits man kan få. Men PIC16F84 er altså GAMMEL (ca. 10år) og den mangler en bunke ting som er standard nu som fx. A/D conv. og UART. Find noget med PIC16F877 eller måske PIC16f870 begge har både A/D og UART.
En brænder BØR som minimum understøtte ICD (In Circuit Debug) det giver dig en uvurderlig indblik i hvad controlleren laver. Jeg kender ikke omtalte brændere men har en slem mistanke om at de IKKE gør eftersom de fleste er en kopi af ældre brændere fra en tid da ICD ikke fandtes. Studer iøvrigt: www.microchip.com
okay men de eneste guider jeg har kunnet finde har alle sammen handlet om PIC1684 og som sagt jeg er begynder men tror du det er bedre at starte med PIC16F877 eller PIC16F870 ?? eller er det ikke bedre at tage fra nogle af de gamle PICs og så op efter til de nye? kender du evt. nogle guider til de nye et begynder project jeg kan komme i gang med eller noget? ved du evt. hvor jeg kan finde en brænder som understøtter ICD helst så god og billig som muligt!
Hmm .. jeg bruger Microchips egen ICD2 hedder den, men du må gerne FÅ min gl. ICD. Det er vel "ICD1" men den hed bare ICD. Jeg ved ikke om den kan interface med de nyere MPLAB versioner, men du kan jo blot downloade en ældre version.
Hvad angår controlleren ... Hvad vil du anbefale hvis en bekendt som nybegynder spørger hvilken PC du vil anbefale ? .. en 386 SX25MHZ ?
Jo jo vi skal længere frem i tiden før den falder ud. PIC18F'ere kan den ikke. Den skal jo så også kunne ICD'e men det har jeg aldrig brugt den til. Kun brænde.
Jeg har lige et spørgsmål er det en brænder den jeg har fået eller er brænderen noget der skal kobles til ved siden af? jeg har fået MPLAB ICD Module men kan den brænde uden MPLAB ICD Header og MPLAB ICD Demo Board? eftersom jeg jo ikke har fået MPLAB ICD Header og MPLAB ICD Demo Board!
Nej nej jeg skal ikke have noget for den. Det er både brænder OG ICD. Du kan vælge at debug'ge eller at brænde. Den omtalte header er til visse kredse der ikke umiddelbart kan tilkobles (der står der faktisk ikke tydeligt). Demo board er som ordet siger "demo" og KAN bruges men alle boards kan bruges blot de har den RJ11 connector. Jeg lavede et andet stik på mine boards (print). Du skal have de 3 forbindelser, 0v og 5V til ICD'en den lever af de 5V fra boardet, hvordan du gør det er underordnet. Men jeg foreslår du begynder med at få fat i et RJ11 stik (=6 polet tlf. stik). Det der var der oprindeligt har jeg lavet om til mit formål og bruger det nu til min ICD2.
okay jeg kan godt se der sidder en PIC16LF876 i sokklen på den du har sendt jeg går ud fra det er der jeg skal putte PICs i? Hvad gør jeg med f.eks PIC16F84 den har jo ikke nær så mange pins kan den sættes i den sokkel alligevel?
Nej nej sq da den skal du lade være. Se nu i manualen. Du skal have fat i et board med din 84'er i loddet i eller hvad du vil, så connecter du de omtalte 3 og + - forbindelser til ICD'en. Den brænder via ICSP du bliver pinedød nød til at kigge på www.microchip.com for at finde datablad.
Tror du det er rigtigt? evt. ved du om jeg også skal putte strømmen igennem PICens pins pin 14 +9 VDC og pin 5 Ground (-) eller er det kun ICD Module (det du har givet mig) der skal have det strøm? Ved du også hvor meget strøm den skal have i manualen står der at hvis man kobler deres test board til skal den have 9 VDC ekstern strøm tror du ikke det samme gælder for mit board?
PIC'er lever af 5 eller 3.3V, 9 V dør de af (16F84 er kun 5V). Pin forbindelserne kan jeg ikke lige i hovedet men RB6 og RB7 lyder rigtigt nok men RB3 ? står der ikke MCLR i bogen. ICD'en lever af samme spænding som PIC'en altså de 5V. Hvis du vil bruge 9V skal du igennem en 5V regulator, det må de også have på deres board, det er meget normalt.
Der står ikke MCLR men MCLR skal jo sættes til et eller andet sted? ved du hvordan det evt eller skal sættes op? har du prøvet at lave et board selv før?
Hey jeg fandt en anden beskrivelse af det med pins og signaler her: http://www.ccsinfo.com/faq/?45 nu har jeg lavet et nyt diagram: www.mytestpage.1go.dk men jeg er stadig i tvivl i det med strømmen? jeg har læst at ICDen skal have 5 volt fra target kortet som jo så må være mit board jeg laver! så jeg har givet den de 5 volt! men hvad med PICen tror du den skal have noget strøm eller får den det af ICDen?
Jamen hvis ikke den skulle have noget strøm hvad skulle den så leve af ? Yes..dit board bliver "Target board". Jeg arbejder med elektronik til dagligt, jeg har lavet adskillige boards men det er til industrielt brug ikke hobby. Det bliver altså ret hurtigt kedeligt blot at brænde PIC .. skal den ikke lave noget ?
Det er meningen jeg vil lave et board hvor jeg kan putte mine PIC i og brænde dem så vil jeg lave et nyt print bagefter hvor jeg putter PICen over i også kan den så styre nogle dioder eller noget! Men skal PICen også have strøm når den skal brændes? eller er det kun til når jeg skal køre projectet?
Du har altså misforstået det en hel del. Du laver ét board med din opstilling på. der lader du PIC sidde i den skal aldrig derfra igen. Den brænder den via ISCP (=In Circuit Serial Programming), altså "I Kredsløbet programering" man brænder mens PIC sidder hvor den skal. Det andet brugte man i '80 dengang kredsene fyldte en tændstikæske nu er de altid loddet på boardet og man tager dem ikke af. Som jeg skrev tidligere er det target board der forsyner ICD ikke omvendt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.