Avatar billede bakarden Nybegynder
29. juni 2005 - 20:59 Der er 8 kommentarer

Flere filer i samme tabel! (ASP)

Mit spørgsmål er relativt let, jeg vil gerne åbne flere filer i samme tabel, sådan lidt ligesom med include filer som jeg har prøvet at lave en gang, hvor jeg havde en menu-fil for sig selv, denne her gang vil jeg så lave det i en fil, men med flere include filer, og jeg ved ikke helt hvordan jeg gør

Så altså siden skal have 8 links, det skal fungere på samme måde som frames hvor jeg har lavet en vandret menu linje, og hvor informationen kommer nedenfor, lidt ligesom inde på Tv2.dk

Jeg håber ikke spørgsmålet er for indvilklet, og på forhånd tak
Avatar billede keysersoze Ekspert
30. juni 2005 - 09:08 #1
ikke forstået?
Avatar billede keysersoze Ekspert
31. januar 2006 - 19:55 #2
nået videre?
Avatar billede bakarden Nybegynder
05. februar 2006 - 14:24 #3
Jeg har en menu i venstre side, og indholdet i højre side.
Når du trykker på et menupunkt, skal der komme en side opdelt med 4 punkter frem, jeg vil gerne have at de bliver i højre side.
Avatar billede keysersoze Ekspert
05. februar 2006 - 15:46 #4
hvis jeg har forstået det korrekt - så;

<%
PAGE = Request.Querystring("page")
If PAGE = "side1" Then
%>
'include fil 1
<%
Elseif PAGE = "side2" Then
%>
'include fil 2
<%
Else
%>
'include forsiden
<%
End If
%>
Avatar billede bakarden Nybegynder
05. februar 2006 - 16:30 #5
Man kan da ikke lave includes i en include fil kan man?

defaullt.asp

Menu
----
side1_inc.asp (default.asp?id=1) - skal kalde 4 sider yderligere frem
side2_inc.asp
side3_inc.asp
side3_inc.asp 

--
Avatar billede keysersoze Ekspert
05. februar 2006 - 16:41 #6
du kan sagtens lave includes i includes - men man skal selvfølgelig også passe på med ikke at lave alt for mange includes da det så let bliver rodet. Man kunne måske få mere ud af nogle if-sætninger i stedet.
Avatar billede bakarden Nybegynder
05. februar 2006 - 17:04 #7
Okay, men hvordan ville det se ud, hvis jeg skulle kalde 4 sider frem fra en include fil, hvor der selvfølgelig er 4 valg?
Avatar billede keysersoze Ekspert
05. februar 2006 - 17:19 #8
jamen - det kommer jo meget an på både struktureringen af filerne, af opsætningen generelt og hvad formålet er. Jeg er stadig ikke 100% med på hvad du vil, men umiddelbart vil jeg mene at kommentaren fra 05/02-2006 15:46:49 er det der kommer nærmest dog vare include 4 filer i stedet for 1.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester